W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.
Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.
Służebność gruntowa ma na celu poprawienie sytuacji właściciela nieruchomości, który nie może w pełni korzystać z prawa własności (np. nie ma możliwości dostać się bezpośrednio z drogi publicznej na własną działkę). Ustanowienie służebności gruntowej dotyczy co najmniej dwóch nieruchomości. Jedna z nich to nieruchomość władnąca (jej właściciel korzysta ze służebności), a druga to nieruchomość obciążona (jej właściciel jest zobowiązany tolerować służebność).
Ustanowienie służebności odbywa się zwykle poprzez przyznanie właścicielowi uprawnień do korzystania w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. Jako przykład można podać służebność przejazdu i przechodu. Polega ona na tym, iż właściciel nieruchomości posiada prawo do przejazdu albo przejścia przez naszą działkę w dany sposób np. drogą znajdującą się na naszej nieruchomości), w celu dostania się na swoją nieruchomość.
Służebność może również polegać na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej, może być ograniczony w prawie dokonywania w stosunku do swojej nieruchomości określonych działań np. może być ograniczona możliwość zasadzenia wysokich drzew i krzewów, których rozrost mógłby negatywnie wpłynąć na dostęp do światła słonecznego do działki sąsiedniej.
Służebność gruntowa może polegać na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej nie może wykonywać określonych czynności, które wobec nieruchomości władnącej przysługują jako właścicielowi np. nie może wejść na teren nieruchomości sąsiada, aby zebrać spadłe z jego drzew owoce.
Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.
Zniesienie służebności gruntowej może mieć miejsce w dwóch sytuacjach.
Po pierwsze w wyniku samego upływu czasu, a po drugie na skutek działań właściciela nieruchomości obciążonej.
Może ono zostać zainicjowane przez konkretną osobę. Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, podczas gdy na skutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego mocno uciążliwa, a nie jest konieczna do właściwego korzystania z nieruchomości władnącej.
Prawnicy z kancelarii prawnej Ubiius, zajmujący się kwestiami z zakresu prawa rzeczowego pomogą Ci na każdym etapie postępowania sądowego, doradzą również jak sporządzić poprawnie wniosek oraz udzielą profesjonalnych porad prawnych.
ADRES
ul. Fantastyczna 8/1 A
biurowiec COMBO IT
20-531 Lublin
Inne sprawy jakimi się zajmujemy:
Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!