Powrót

Sprawy o zachowek Lublin


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. By przeprowadzić zaprzeczenie ojcostwa, trzeba złożyć pozew do sądu i udowodnić, że mąż matki albo prawny ojciec dziecka nie jest ojcem biologicznym. Jeszcze przed wszczęciem sprawy należy zgromadzić odpowiednie dowody.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od spraw o zachowek w Lublinie

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach o zachowek?

    Zachowek ma za zadanie zagwarantować spadkodawcy ochronę przed swobodnym korzystaniem z możliwości testowania i rozporządzania za życia własnym majątkiem w formie darowizny. Zdarza się, że spadkodawca w testamencie zapisze swój majątek osobom, które nie należą do rodziny lub odda część majątku w formie darowizn wybranym przez siebie osobom lub instytucjom.

    Prawo do zachowku gwarantuje, że część z majątku trafi do najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Są to: zstępni zmarłego (dzieci spadkodawcy, a jeśli on nie żyje, to jego dzieci, wnukowie, prawnukowie), małżonek, rodzice. Sporządzający testament lub też osoba dysponująca majątkiem za życia, bez określonego powodu może nie zawrzeć jedynie rodzeństwa i dzieci rodzeństwa. Jeśli należy nam się zachowek, a nie otrzymaliśmy go to mamy prawo wnieść sprawę do sądu.

    Sądem właściwym do wniesienia pozwu o zachowek jest tylko i wyłącznie sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli zaś nie da się ustalić miejsca zamieszkania w Polsce, właściwym jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek (spadkowy lub jego część) zmarłego.

    Pozew o zachowek mogą wnieść do sądu:

    • zstępni,
    • rodzice spadkodawcy,
    • małżonek,

    którzy byliby powołani do spadku z ustawy i nie otrzymaliby należnego im zachowku lub w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub też w postaci powołania do spadku lub zapisu. Warto wspomnieć, że w pozwie o zachowek wnosi się o zasądzenie na rzecz kwoty, którą należy wskazać tytułem przysługującego zachowku z odsetkami ustawowymi od dnia, w którym doszło do uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty. Chcesz wnieść pozew o zachowek do sądu? Szukasz prawnika w Lublinie zajmującego się sprawami o zachowek? Lubelska kancelaria Ubi Ius świadczy kompleksową pomoc prawną w wielu różnych aspektach prawa, w tym również prawa rodzinnego. Pomagamy sporządzić wymagane dokumenty, udzielamy porad prawnych, a także reprezentujemy przed sądem. Zapraszamy do kontaktu!

     

    TELEFON: 600 096 744

    Kancelaria prawna UBI IUS Sp. z o.o.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!