Powrót

Zachowek pomoc prawna Lublin


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od zachowku w Lublinie

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach zachowku?

    Prawo domagania się zachowku mają najbliżsi członkowie rodziny spadkodawcy, którzy mogliby być uprawnieni do dziedziczenia na zasadach ustawowych. Przesłankę negatywną stanowi jednakże uzyskanie od spadkodawcy otrzymanie od spadkodawcy innego przysporzenia majątkowego, które odpowiada kwocie zachowku.

    Może to być w formie uczynionej przez spadkodawcę darowizny albo w formie powołania do spadku, albo w postaci zapisu.

    Obliczenie kwoty zachowku przysługującego w danej sytuacji jest czynnością wielostopniową oraz złożoną, co dosyć często wiąże się z koniecznością uzyskania porady prawnej albo konsultacji u prawnika. Częstym problemem jest nierzadko uwzględnienie przy obliczaniu zachowku darowizn, a także zapisów windykacyjnych, które były dokonane przez spadkodawcę. Co więcej, w przypadku, kiedy spadkobierca zobligowany jest do zapłaty zachowku i jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność zostaje ograniczona do wysokości nadwyżki, która przekracza jego własny zachowek. Zachowek dochodzony może być również w niektórych przypadkach od osób, które uzyskały darowiznę od spadkodawcy. Skutki przebaczenia, tryb, przesłanki wiążą się nierozerwalnie z instytucją. To wszystko sprawia, że wykładnia instytucji zachowku wiążę się z wieloma problemami prawnymi, których optymalne ujęcie wymaga uzyskania specjalistycznej wiedzy prawniczej.

    Powierz swoją sprawę profesjonalistom z UBI IUS, którzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu takich spraw i dbają o satysfakcję klienta.

    Czym jest zachowek?

    Zachowek jest to instytucja prawa spadkowego, która powstała w celu zagwarantowania ochrony rodziny spadkodawcy przed swobodnym korzystaniem przez niego z wolności testowania i rozporządzania za życia swoim majątkiem w formie darowizn. Może dojść do sytuacji, że spadkodawca w testamencie zapisze swój majątek osobom nienależącym do rodziny, bądź też odda część majątku w postaci darowizn wybranym przez siebie osobom lub instytucjom. Prawo do zachowku ma zapewnić , że część z majątku mimo wszystko trafi do najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Za najbliższą rodzinę uważa się:

    • zstępnych zmarłych, czyli dzieci spadkodawcy, a jeśli one nie żyją, to ich dzieciom, wnukom, prawnukom,
    • małżonkowi,
    • rodzicom – tylko i wyłącznie wtedy, gdy byliby powołani do spadku z ustawy,

    Komu nie przysługuje zachowek?

    Osoba, która sporządza testament lub też dysponuje majątkiem jeszcze za życia, bez powodu może wyłączyć z niego tylko rodzeństwo i dzieci rodzeństwa. Nawet w sytuacji bezpotomnej śmierci spadkodawcy, gdy staną się oni tzw. spadkobiercami ustawowymi, zachowek nie będzie się im należał. Ponadto zachowek nie przysługuje również:

    • osobom, które zostały wydziedziczone w testamencie,
    • osobom, które zostaną uznane sądownie za niegodne dziedziczenia z uwagi na różne czynniki,
    • osobom, które zrzekły się dziedziczenia lub odrzuciły spadek,
    • małżonkowi, który był ze zmarłym w separacji lub przeciwko któremu osoba zmarła wystąpiła przed śmiercią (z uzasadnionym wnioskiem o orzeczenie rozwodu lub separacji) z winy współmałżonka.

    Warto wiedzieć, że spadkodawca może w testamencie pozbawić uprawnionych do zachowku poprzez wydziedziczenie w określonych sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy uprawniony do niego, wbrew woli spadkodawcy postępuje w sposób bardzo niezgodny z obowiązującymi normami społecznymi, np. znęca się nad rodziną, nadużywa alkoholu itd. Masz pytania odnośnie do zachowku? Szukasz prawnika? W kancelarii prawnej Ubi Ius prawnicy świadczą kompleksową pomoc prawną, nawet reprezentują klienta przed sądem! Zapraszamy do kontaktu!

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!