Powrót

Wniosek o zniesienie współwłasności


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy pomogą przygotować wniosek o zniesienie współwłasności

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników przy przygotowaniu wniosku o zniesienie współwłasności?

    Często dochodzi do sytuacji, gdy nieruchomość staje się współwłasnością. Oznacza to, że ma ona więcej niż jednego właściciela, który dysponuje prawem do niej. W wyniku różnych zdarzeń może dojść jednak do tego, że któryś ze współwłaścicieli będzie chciał złożyć wniosek o zniesienie współwłasności.

    Współwłasność może być wynikiem wspólnego, dobrowolnego nabycia nieruchomości, lecz może także powstać w wyniku innych sytuacji. Nieruchomość, która posiada kilku właścicieli, może być np. spadkiem po osobie zmarłej przysługującym kilku dziedziczącym osobom. Inną sytuacją, w której często strony składają wniosek o zniesienie współwłasności, jest rozwód i podział wspólnego domu bądź mieszkania.

    Każdy ze współwłaścicieli może złożyć wniosek o zniesienie współwłasności w dowolnej chwili. Uruchamiana jest wtedy specjalna procedura, która ma na celu doprowadzenie do odpowiedniego podziału wspólnego majątku. Procedury, w których dochodzi do zniesienia współwłasności, nierzadko są bardzo skomplikowane. Z tego powodu, jeśli chcesz złożyć wniosek o zniesienie współwłasności, z pewnością nieocenioną pomocą może okazać się prawnik.

    Sposób zniesienia współwłasności zależy od wielu czynników, jednak najważniejszym z nich jest to, czy współwłaściciele są zgodni co do sposobu zniesienia współwłasności. Jeśli współwłaściciele nie mają problemów z dogadaniem się, w jaki sposób dokonać zniesienia współwłasności, cała ta procedura może dzięki temu mieć znacznie szybszy przebieg. Wystarczy wtedy bowiem udać się do notariusza i w jego obecności podpisać wszelkie niezbędne pisma oraz dokumenty. Jeśli po drodze nie wystąpią żadne dodatkowe przeszkody oraz trudności, całą procedurę można często załatwić podczas jednego spotkania. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób na zniesienie współwłasności. Jest on również zdecydowanie mniej skomplikowany niż postępowanie sądowe. Należy jednak wspomnieć także o tym, że ten sposób jest często najdroższym rozwiązaniem zaistniałego problemu.

    Postępowanie sądowe

    Innym sposobem zniesienia współwłasności jest wspomniane wcześniej postępowanie sądowe. Jest to rozwiązanie dla osób, które poszukują tańszej alternatywy od zniesienia współwłasności notarialnie i nie spieszą się z otrzymaniem odpowiedniej decyzji (rozprawa odbywa się zwykle kilka miesięcy po złożeniu wniosku o zniesienie współwłasności). Droga sądowa jest także rozwiązaniem dla osób, które pozostają w konflikcie z pozostałymi współwłaścicielami. W takiej sytuacji to Sąd biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności, decyduje, w jaki sposób powinno zostać dokonane zniesienie współwłasności. W sądzie podczas składania wniosku o zniesienie współwłasności, prawnik może okazać się niezbędny.

    Istnieje bowiem kilka sposobów na zniesienie współwłasności danej nieruchomości. Można tego dokonać przez jej podział. Sprawdza się to szczególnie w przypadku dużych działek, które można po prostu rozdzielić na osobne działki pomiędzy współwłaścicieli. Często jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe do zrealizowania. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy przedmiotem sporu jest mieszkanie w bloku. Podziału fizycznego nie dokonuje się także w sytuacji, gdy pociągałby on za sobą istotną zmianę lub znaczne zmniejszenie wartości nieruchomości. Nie jest to bowiem opłacalne dla żadnego ze współwłaścicieli.

    Sądowe przyznanie nieruchomości na wyłączność

    Kolejnym, najczęściej stosowanym sposobem na zniesienie współwłasności nieruchomości jest sądowe przyznanie nieruchomości na wyłączność jednemu ze współwłaścicieli i zobowiązanie go do spłaty pozostałych współwłaścicieli. Sąd ustala jaka kwota i w jakim czasie powinna być spłacona pozostałym współwłaścicielom. Podczas takiego postępowania niemal niezbędna będzie pomoc prawnika, który pomoże w negocjacji sprawiedliwych warunków. Spłata pozostałych współwłaścicieli może zostać rozłożona na raty, jednak należy je odroczyć na czas, który nie będzie przekraczał 10 lat. Jeśli występuje konflikt pomiędzy poszczególnymi współwłaścicielami i każdy z nich chce przejąć nieruchomość na własność, o ostatecznym losie danej nieruchomości zadecyduje Sąd.

    Sprzedaży danej posiadłości przez komornika i rozdział pieniędzy pomiędzy współwłaścicieli

    Na życzenie współwłaścicieli nieruchomości możliwa jest także trzecia opcja. Jest nią zarządzenie sprzedaży danej posiadłości przez komornika i rozdział pieniędzy pomiędzy współwłaścicieli zgodnie z wartością przysługujących im udziałów. Jest to najmniej opłacalny proces ze względu na to, że konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów, takich jak postępowanie sądowe, koszty sprzedaży, wynagrodzenie komornika. Z tego powodu, jeśli osobom współdzielącym nieruchomość zależy na takim rozwiązaniu, najbardziej polecana jest samodzielna sprzedaż nieruchomości i podzielenie się zyskami.

    Jeśli planujesz złożyć wniosek o zniesienie współwłasności, pomoże Ci w tym prawnik w Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie. Zachęcamy do zapoznania się z zakresem spraw, którymi się zajmujemy oraz do skorzystania z naszych profesjonalnych usług prawnych.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!