Powrót

Zniesienie służebności gruntowej


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od spraw o zniesienie służebności gruntowej

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach o zniesienie służebności gruntowej?

    Na czym polega służebność gruntowa? Jej zadaniem jest ułatwienie życia osobie posiadającej nieruchomość ale nie mogącej z różnych powodów całkowicie skorzystać z prawa własności. Może chodzić np. o to, że osoba będąca właścicielem danej posesji nie może dotrzeć na swoją działkę bezpośrednio z drogi publicznej. Służebność gruntowa dotyczy dwóch rodzajów nieruchomości- władnącej i obciążonej. Z tym pierwszym przypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy ze służebności korzysta sam właściciel posesji. Drugi oznacza, że właściciel nieruchomości ma obowiązek tolerowania służebności na należącym do niego terenie.

    Ustanowienie służebności polega na przyznaniu osobie,do której należy dana posesja, uprawnienia do korzystania w pewnym ograniczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. W ramach służebności właściciel danego terenu może mieć ograniczone możliwości dokonywania pewnego typu czynności. Przykładem jest zakaz sadzenia na obszarze swojej posesji wysokich drzew, przez które sąsiad miałby problem ze swobodnym dostępem do światła słonecznego.

    Służebność gruntowa może też oznaczać, że osoba zarządzająca nieruchomością obciążoną posiada zakaz wykonywania pewnego rodzaju czynności, takich jak zbiór owoców z drzew znajdujących się na działce będącej nieruchomością władnącą.

    Co należy zrobić, aby doszło do zniesienia służebności gruntowej? Czasem wygasa ona samoistnie po tym, gdy minął czas jej obowiązywania. Do jej zniesienia może też dojść w wyniku działań podjętych przez posiadacza nieruchomości obciążonej. Jako przykład można podać sytuację, w której administrator nieruchomości obciążonej wysuwa żądanie zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem. Może się tak stać, gdy służebność staje się dokuczliwa, a nie jest wymagana, aby można było wygodnie korzystać z terenu będącego nieruchomością władnącą.

    Potrzebujesz konsultacji prawniczych dotyczących tematu prawa rzeczowego? Skontaktuj się z naszą kancelarią prawną Ubi Ius, której biuro znajduje się w Lublinie. Otrzymasz tutaj fachową pomoc dotyczącą sposobów rozwiązania problemu, z którym się do nas zgłosisz. Nasi prawnicy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą. Mają oni duże doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących prawa rzeczowego. Nawiązując z nami współpracę możesz mieć całkowitą pewność, że trafiłeś na profesjonalistów.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!