Powrót

Pozew o zachowek


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości.

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

  Prawnicy pomogą przygotować pozew o zachowek

  Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

  Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika przy przygotowaniu pozwu o zachowek?

  Zachowek to świadczenie, którego mogą żądać od spadkobierców powołanych testamentem osoby, które dziedziczyłyby po osobie zmarłej z ustawy. Prawo do zachowku przysługuje rodzicom osoby zmarłej, małżonkowi oraz jego zstępnym. O zachowek można złożyć pozew zarówno w sytuacji, gdy ustawowy spadkobierca nie został powołany do dziedziczenia w testamencie, jak również wtedy, kiedy taki spadkobierca mimo powołania w testamencie otrzymał niższy spadek, niż przysługujący mu zachowek. W tej drugiej sytuacji wnosi się zazwyczaj pozew o wyrównanie wysokości udziałów spadkowych do wysokości przysługującego spadkobiercy zachowku. O zachowek nie mogą się natomiast starać osoby, które zostały wydziedziczone lub zrzekły się dziedziczenia.

  Jaka jest wartość przysługującego spadkobiercom ustawowym zachowku?

  Aby obliczyć wartość zachowku, konieczna jest znajomość wartości całkowitego spadku i ilość osób uprawnionych do dziedziczenia. Zachowek wylicza się dokładniej na podstawie udziału spadkowego osoby uprawnionej. Wynosi on połowę udziału spadkowego w przypadku osoby uprawnionej, która dziedziczyłaby z ustawy lub dwie trzecie udziału spadkowego w przypadku osoby małoletniej, lub trwale niezdolnej do pracy.

  Aby przygotować pozew o zachowek, konieczna może okazać się pomoc prawnika. Będzie on mógł doradzić w wielu kwestiach związanych z zachowkiem, reprezentować swojego klienta przed sądem oraz pomoże przygotować zgodny z wszystkimi wymaganiami pisma urzędowego pozew o zachowek. Należy bowiem pamiętać, że każda nieścisłość bądź błąd w pozwie o zachowek może powodować znaczne przedłużenie lub całkowite umorzenie sprawy. Jest to zawsze sytuacja bardzo niekorzystna dla osób ubiegających się o to świadczenie. Z tego powodu w sprawach takich, jak pozew o zachowek, prawnik może okazać się niezbędny.

  Podczas ubiegania się o zachowek należy także dobrze dopilnować wszelkich terminów, ponieważ roszczenie o zachowek przedawnia się w terminie 5 lat od ogłoszenia testamentu lub 5 lat od dnia śmierci spadkodawcy. Istnieje także możliwość uregulowania kwestii zachowku jeszcze za życia spadkodawcy, jednak nie można przed jego śmiercią żądać zapłaty zachowku.

  Jeśli chcesz wnieść pozew o zachowek, prawnik z Kancelarii Prawnej UBI IUS z chęcią w tym pomoże. Od wielu lat zajmujemy się podobnymi sprawami, dlatego możemy zaoferować profesjonalną pomoc w sprawach, takich jak pozew o zachowek. Charakteryzuje nas także duże doświadczenie i chęć niesienia pomocy. Dlatego podczas poszukiwania prawnika zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią Prawną UBI IUS w Lublinie.

  Zapraszamy do skorzystania z infolinii

  Zadzwoń do nas – oddzwonimy!