Powrót

Jazda pod wpływem alkoholu pomoc prawna


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od jazdy pod wpływem alkoholu (po pijaku) w Lublinie

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach samochodowych?

    Wypić alkoholu i usiądnięcie za kółko może powodować nałożenie kary grzywny albo ograniczenie lub pozbawienie wolności. Polskie prawo rozróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – jazdę po spożyciu alkoholu albo jazdę pod wpływem alkoholu.

    Stan nietrzeźwości ma miejsce, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi więcej niż 0,5 promila alkoholu lub kiedy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Wedle art. 178a Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan po zażyciu alkoholu zachodzi z kolei w chwili, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub w 1dm 3 wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. Wedle art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.
    Kierowanie pojazdami po spożyciu alkoholu lub pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających spotykane jest niestety dosyć często. Taki czyn jest tzw. bezskutkowy co oznacza, że kierowca nie musi spowodować zagrożenia na drodze lub nie musi mieć miejsce zdarzenie drogowe, aby doznać kary, ponieważ sam fakt prowadzenia pojazdu w takim stanie jest karany. Warto mieć na uwadze, że zakaz nie obejmuje tylko drogi publiczne, ponieważ obowiązuje w każdy miejscu, gdzie poruszają się pojazdy lądowe. Za fakt prowadzenia pojazdu uznaje się wprowadzenie pojazdu w ruch siłą mięśni, czyli chociażby pchanie samochodu czy prowadzenie obok motoru. W polskim prawie brak jednak jednoznacznego określenia, czy siedzenie na miejscu kierowcy w stanie nietrzeźwości z wyłączonym silnikiem i kluczykami w stacyjce jest czynem zabronionym, więc orzecznictwo jest w tym przypadku bardzo rygorystyczne.

    W przypadku wykroczenia, jakim jest prowadzenie po spożyciu alkoholu, na daną osobę może zostać nałożona kara aresztu lub grzywny nie mniejszej niż 50 złotych. Kierowanie w stanie nietrzeźwości jest z kolei przestępstwem, za które może grozić kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat oraz grzywna. Sąd zawsze w tym przypadku wymierza karę, a także dodatkowy środek w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Najkrótszy czas, na jaki może zostać odebrane prawo jazdy, to od 1 do 2 lat. Jeżeli dana osoba spowodowała katastrofę, wypadek lub uciekła z miejsca zdarzenia, może grozić jej dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

    Pierwszą i najważniejszą zasadą jest nieprowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Jeżeli jednak jesteś nietrzeźwy albo podejrzewasz, że możesz być np. na skutek spożywania alkoholu dnia wcześniejszego i zatrzymuje Cię policja, zachowaj spokój – nie bądź agresywny wobec funkcjonariuszy i nie podejmuj próby ucieczki. Podczas kontroli możesz poprosić o świadectwo homologacji alkomatu i zweryfikować, czy urządzenie nie jest uszkodzone. Możesz także nie przyznawać się do spożywania alkoholu lub środków odurzających, odmówić badania alkomatem i zażądać wykonanie badania krwi. W przypadku, kiedy kontrola wykaże, że jesteś w stanie nietrzeźwości, policja zasugeruje przyznanie się do winy oraz dobrowolne poddanie się karze. Pamiętaj jednak, żeby nie zgadzać się przed wcześniejszej konsultacji z prawnikiem. W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu możesz liczyć na pomoc prawną naszych prawników.

    Na czym może polegać pomoc prawna w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu? Nasz prawnik może spróbować doprowadzić do korzystnego zakończenia sprawy. Może bowiem wnosić o warunkowe umorzenie, może powołać się na stan wyższej konieczności oraz wnioskować o niższą karę niż proponuje policja i prokuratura. Pomoc prawna w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu może polegać również na odwoływaniu od wyroku po skazaniu. Jeżeli zdarzyła Ci się jazda pod wpływem alkoholu, skorzystaj z pomocy prawnej naszej kancelarii. Razem spróbujemy korzystnie wyjść z sytuacji i uniknąć kary lub ją załagodzić.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!