Powrót

Hejt w internecie, karalność


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy pomagający w sprawach o pomówienie i hejt w Internecie

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach związanych z  hejtem w internecie?
    Hejt w internecie jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest on szkodliwy i jak bardzo może wpłynąć na psychikę odbiorcy. Hejt w internecie nie jest jednak bezkarny. Można odpowiedzieć za niego przed sądem nawet wtedy, gdy zamieszczamy swój wpis pod pseudonimem.

     

    Hejt w internecie – jaka jest karalność tego czynu

    Nie ma jednego przepisu, który przewiduje karanie za hejt w internecie. Takie działania można zaliczyć jednak do kilku różnych przestępstw, które mogą mieć bardziej lub mniej poważne konsekwencje karne. Hejt w internecie może być ukarany na podstawie przepisów dotyczących:
    • groźby z powodu dyskryminacji,
    • groźby karalnej,
    • zmuszania do określonego zachowania,
    • zniesławienia oraz pomówienia,
    • znieważenia,
    • publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa,
    • nawoływania do nienawiści,
    • napaści z powodu nietolerancji, rasizmu, ksenofobii.

     

    Wszystkie przepisy dotyczące wyżej wymienionych przestępstw przewidują karę pozbawienia wolności od 1 roku do nawet 5 lat. Dlatego należy bardzo liczyć się ze słowami zamieszczanymi w internecie, zarówno na swoich profilach społecznościowych, jak i na różnego rodzaju forach pod pseudonimem. Organy ścigania mają bowiem sposoby, aby od właściciela serwera uzyskać odpowiednie dane, które pozwolą na ustalenie tożsamości internetowego hejtera.

    Jeśli chodzi o hejt w internecie, najczęściej dochodzi do przestępstwa, jakim jest zniesławienie. Polega ono na tym, że sprawca pomawia inną osobę, poprzez rozpowszechnianie informacji, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek takiej osoby. Najczęściej dochodzi do rozpowszechniania fałszywych informacji, takich jak rzekome przyjmowanie łapówek przez inną osobę, przemoc wobec rodziny, brak kompetencji zawodowych, kradzieże itp.

    Dosyć częstą sytuacją jest też znieważenie w internecie. Sprawca wtedy kieruje w stronę poszkodowanego słowa, które są powszechnie uznawane w społeczeństwie za wulgaryzmy. Znieważenie w internecie również jest karalne do 1 roku pozbawienia wolności.

    Jeśli doszło do hejtu w internecie i nie wiesz jak dalej postąpić, najlepiej będzie skorzystać z pomocy prawników. Przyjrzą się oni sprawie i pomogą w podjęciu odpowiednich kroków na drodze prawnej. Jeżeli poszukujesz godnej zaufania Kancelarii Prawnej w Lublinie, zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Prawnej UBI IUS. Hejt w internecie – karalność to tylko jedna z wielu spraw, jakimi się zajmujemy. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych prawników. Oferujemy też pomoc w usuwaniu negatywnych informacji w internecie, więcej informacji: https://ubiius.pl/usuwanie-negatywnych-wpisow-w-internecie/

     

    TELEFON: 600 096 744

    Kancelaria prawna UBI IUS Sp. z o.o.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!