Powrót

Dziedziczenie OFE – dochodzenie roszczeń


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od spraw o dziedziczenie OFE

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników przy sprawach o dziedziczenie OFE?

    Reforma emerytalna, która miała miejsce w 1999r., sprawiła, że wprowadzono Otwarte Fundusze Emerytalne. Powstały one w celu gromadzenia i inwestowania pieniędzy, które miały być przeznaczone na przyszłą emeryturę. Część składki odprowadzanej z tytułu ubezpieczenia do ZUS-u, comiesięcznie pojawiała się na rachunku OFE.

    W roku 2011 wprowadzono subkonta w ZUS, czyli specjalne konta, które posiadają członkowie OFE. Na wysokość środków zebranych na rachunkach OFE i subkontach ZUS ma wpływ wysokość otrzymywanego wynagrodzenia i stażu pracy. Warto wiedzieć, że po śmierci bliskiej osoby, która należała do OFE, rodzina ma możliwość ubiegania się o prawo do dziedziczenia środków zgromadzonych na jej koncie. Jednakże najbliżsi osoby zmarłej nie uzyskają ich, jeśli sami nie będą się o nie ubiegać.

    Bardzo często nie są oni świadomi, że takie pieniądze im się należą, albo demotywują się długą i skomplikowaną dla nich procedurą rezygnując z walki o należne im środki. Dokumenty, które należy zgromadzić to: odpis skróconego aktu zgonu, aktu małżeństwa, oświadczenie o stosunkach majątkowych, dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Niezwykle istotne jest, aby zgromadzone dokumenty były oryginalne lub stanowiły formę uwierzytelnionych kserokopii.

    Proces dziedziczenia OFE może być długotrwały, gdyż jest on podzielony na kilka etapów.

    Warto zgromadzić wymaganą dokumentację i oddać sprawę w ręce specjalistów, którzy w imieniu Klienta zajmą się dochodzeniem należnych środków. Będą one pomniejszone o podatek dochodowy(jego wysokość wynosi 19%), uzyskane środki nie podlegają pomniejszeniu o podatek od spadków i darowizn. Każda kwota, nawet ta niewielka, którą miała bliska nam osoba zmarła na rachunku OFE lub subkoncie ZUS ma znaczenie. Warto skorzystać z możliwości ubiegania się o te środki, którą mamy w świetle prawa. W celu uzyskania profesjonalnych porad prawnych w tej kwestii zapraszamy do naszej kancelarii albo kontaktu telefonicznego.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!