Powrót

Dochodzenie zachowku Lublin


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. By przeprowadzić zaprzeczenie ojcostwa, trzeba złożyć pozew do sądu i udowodnić, że mąż matki albo prawny ojciec dziecka nie jest ojcem biologicznym. Jeszcze przed wszczęciem sprawy należy zgromadzić odpowiednie dowody.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od spraw o dochodzenie zachowku

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach o dochodzenie zachowku?

    Zachowek jest zabezpieczeniem interesów bliskich osób spadkodawcy, tak by po jego śmierci miały prawo do spadku, nawet w sytuacji, w której zostały pominięte w testamencie. Na początku, zanim zaczniemy ubiegać się o prawo do zachowku, warto zastanowić się, komu się on należy. Są to przede wszystkim: zstępni spadkodawcy (dzieci, a jeśli one nie żyją to ich dzieci, wnuki i prawnuki), małżonkowie, rodzice (tylko w sytuacji, w której są powołani do spadku z ustawy). W sytuacji, gdy zmarły pozostawił małżonka i dzieci, bądź też tylko dzieci, wnuki, prawnuki to wtedy rodzice nic nie dziedziczą.

    Zachowek nie należy się osobom, które:

    • zostały wydziedziczone w testamencie,
    • zostaną uznane przez sąd za niegodne dziedziczenia z uwagi na wiele różnych czynników,
    • zrzekły się dziedziczenia lub odrzuciły spadek,
    • a także małżonkowi, który był ze zmarłym w separacji lub przeciwko któremu osoba zmarła wystąpiła przed śmiercią z wnioskiem o orzeczenie rozwodu lub separacji, z winy współmałżonka.

    W jaki sposób dochodzić zachowku? Przede wszystkim od momentu ogłoszenia testamentu, uprawniony do zachowku ma 5 lat na dochodzenie swoich roszczeń względem spadkodawcy. Osoba, która ma uprawnienia do zachowku, powinna najpierw wezwać spadkodawcę do zapłaty kwoty, która mu przysługuje w ramach zachowku. Jeśli wezwanie do zapłaty nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wtedy zalecane jest wystąpienie do sądu właściwego do rozstrzygnięcia sporu. Jest nim tylko i wyłącznie sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, jeśli zaś niemożliwe jest ustalenie jego miejsca zamieszkania, to wtedy należy wskazać na sąd, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

    Szukasz prawnika, który zajmuje się dochodzeniem zachowku w Lublinie? Kancelaria Ubi Ius świadczy kompleksową pomoc prawną na wielu różnych aspektach prawa, w tym również prawa rodzinnego. Pomagamy sporządzić wymagane dokumenty, udzielamy porad prawnych, a także reprezentujemy przed sądem. Zapraszamy do kontaktu!

     

    TELEFON: 600 096 744

    Kancelaria prawna UBI IUS Sp. z o.o.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!