Powrót

Władza rodzicielska


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

Szukasz prawnika od spraw związanych z władzą rodzicielską? zapraszamy do kontaktu

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawach związanych z władzą rodzicielską?

Władza rodzicielska obejmuje zespół praw i obowiązków przysługujących rodzicom wobec ich dzieci. W Polsce władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i jest regulowana przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obejmuje obowiązek wychowania dziecka, opieki nad nim i jego majątkiem wraz z przedstawicielstwem ustawowym. Dziecko ma również wobec rodzica określone obowiązki – powinno być dla niego posłuszne, a także brać pod uwagę jego zdanie i opinie w sprawach, w których może sam podejmować decyzje.

Rodzice mają obowiązek troszczyć się o dziecko – zapewnić mu bezpieczeństwo, godne życie, edukacje, fizyczny, psychiczny i duchowy rozwój, a także przygotować do samodzielnego życia, przyszłej pracy zawodowej i życia w społeczeństwie. Władzy rodzicielskiej można rodzica pozbawić na mocy prawa. Zarówno ojciec, jak i matka może utracić władzę rodzicielską za sprawą orzeczenia sądu rodzinnego. Sąd może wydać takie orzeczenie, gdy:

  • Rodzice nie mogą wykonywać władzy rodzicielskiej z powodu trudnej sytuacji np. skazania na karę pozbawienia wolności.
  • Jeden z rodziców lub oboje nadużywają władzy rodzicielskiej.
  • Jeden z rodziców lub oboje znacznie zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka, np. zaniedbują je, nie dbają o edukację.
  • Jeden z rodziców lub oboje nie interesują się dzieckiem.
  • Zostali ubezwłasnowolnieni.

Sąd rodzinny może również ograniczyć lub zawiesić rodzicom władzę rodzicielską. Argumentem ku temu jest zagrożone dobro i bezpieczeństwo dziecka.

Sprawy związane z odebraniem, ograniczeniem lub zawieszeniem władzy rodzicielskiej wzbudzają najwięcej emocji w prawie rodzinnym. Sąd zawsze kieruje się dobrem dziecka w tego typu sprawach. Szukasz pomocy prawnika w Lublinie w sprawie o władzę rodzicielską? Jesteś we właściwym miejscu! W Ubi Ius udzielamy porad prawnych, uczestniczymy w negocjacjach między rodzicami, pomagamy sporządzić wymaganą dokumentację i reprezentujemy Klientów przed sądem! Problem dotyczy Ciebie? Pomożemy Ci! Zapraszamy do kontaktu!

Prawnik od spraw związanych z władzą rodzicielską – Kancelaria prawna Czuby Lublin UBI IUS Sp. z o.o.

ADRES
ul. Fantastyczna 8/1 A
20-531 Lublin

TELEFON: 600 096 744

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!