W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.
Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.
W polskich sądach jednymi z najczęściej toczących się postępowań są sprawy rozwodowe. Zaledwie niewielki odsetek z nich trwa krótko i kończy się po jednej rozprawie – najczęściej wtedy, gdy obie strony są zgodne co do rozkładu pożycia. Częściej jednak procedury ciągną się miesiącami, a małżonkowie wzywani są regularnie do sądu (np. w Lublinie lub innym mieście w kraju). Zakończenie małżeństwa jest trudne szczególnie wtedy, gdy partnerzy nie mogą zgodzić się co do podziału majątku, kwestii opieki nad dziećmi czy wreszcie orzeczenia o winie.
Rozwód jest rozwiązaniem małżeństwa, które stwierdza sąd. Jednak by doszło do takiego orzeczenia, musi nastąpić zupełny, trwały i nieodwracalny rozkład pożycia. Jak można go stwierdzić? Najczęściej uznaje się, że następuje wtedy, gdy ustaje więź fizyczna, emocjonalna, duchowa i gospodarcza między małżonkami i nie ma szans ani perspektyw na to, by ten stan uległ zmianie lub poprawie.
Pozew rozwodowy może wnieść każde z małżonków i nawet jeśli druga strona nie zgadza się na rozwód, nie znaczy to, że sąd automatycznie oddali powództwo. Najpierw zostaną zbadane motywy obojga małżonków. Sąd dokładnie przyjrzy się powodom i oceni, dlaczego jedna osoba chce, a druga odmawia rozwiązania małżeństwa.
Negatywnej decyzji sądu można spodziewać się wówczas, gdy rozwodu żąda współmałżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia (chyba że druga strona zgadza się na rozwód), rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego oraz wtedy, gdy na skutek rozpadu małżeństwa i rozwodu miałyby ucierpieć niepełnoletnie wspólne dzieci małżonków.
Jeśli małżeństwo ma dzieci, to przed rozprawą są one kierowane do poradni psychologicznej, gdzie specjalista ocenia rodzaj więzi, jaki łączy małoletnich z rodzicami.
Warto zdawać sobie sprawę, że alkoholizm męża lub żony, zdrada, sporadyczne przypadki przemocy domowej czy wreszcie obopólna zgoda na rozwód obojga partnerów nie stanowią wystarczającej podstawy dla sądu (np. w Lublinie) do orzeczenia zakończenia małżeństwa. Podstawą taką jest przede wszystkim trwały i zupełny rozpad pożycia. To tej kwestii w pierwszej kolejności przygląda się sąd.
Pozew rozwodowy wnosi się do właściwego sądu okręgowego, czyli do tego, który odpowiada ostatniemu wspólnemu miejscu zamieszkania (jeśli jedno z małżonków nadal przebywa w danym okręgu) lub miejscu zamieszkania osoby pozwanej (jeśli obie strony mieszkają w różnych miejscach). Gdy nie można określić miejsca zamieszkania osoby pozwanej, wtedy pozew składa się w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania powoda.
Art. 56 k.r.i.o.p. stanowi, że jeśli pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, każda ze stron może żądać, aby sąd dokonał rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód, jeśli nie występują żadne negatywne przesłanki rozwodowe, a więc jeśli rozwód nie będzie godził dobru wspólnych małoletnich dzieci, zasadom współżycia społecznego, bądź też żąda go tylko i wyłącznie winny małżonek. W celu wszczęcia postępowania rozwodowego, w pierwszej kolejności warto sporządzić pozew o rozwód spełniający ogólne warunki pisma procesowego. W pozwie przede wszystkim trzeba szczegółowo określić, jakie są postulaty pozwu, czyli jakie ma oczekiwania powód.
Do najczęstszych wniosków formalnych pozwu zaliczyć można:
Pozew rozwodowy powinien zawierać uzasadnienie ze wskazaniem daty ustania wszystkich więzi pomiędzy małżonkami. Ponadto w pozwie powinno się podać dowody, np. dowód z zeznać świadków, dowody z dokumentów, dowody z opinii biegłych, które mają bardzo ważne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
Instytucja małżeństwa to prawnie zawarty związek kobiety i mężczyzny, oparty na trzech fundamentach: więzi gospodarczej, duchowej i fizycznej. Wszelkie okoliczności, w których pomiędzy małżonkami nie pojawia się żadna z wymienionych wyżej więzi, jest prawnie uzasadnioną przyczyną rozwodu. Częstokroć zdarza się, że zaraz po ślubie, czyli na początkowym etapie, gdy pożycie małżeńskie układa się bardzo dobrze, małżonkowie realizują wspólne plany, tj. budują dom, starają się o dziecko, zwiększają swój dobytek, czy też zaciągają kredyt, w celu realizacji wspólnych planów. Wszystkie te działania prowadzone są, by wieść szczęśliwe, rodzinne życie. Jednakże często bywa odwrotnie i te inwestycje stanowią główną przyczynę sporu. Główne pytania, jakie zadaje sobie jedna ze stron (zastanawiająca się nad rozwodem) to: co będzie dalej z naszym majątkiem, dziećmi, wspólnym kredytem i mieszkaniem oraz kiedy najlepiej podjąć decyzję o rozwodzie?
Bez wątpienia decyzja o wniesieniu sprawy rozwodowej do sądu dla każdego to niewyobrażalny stres i bardzo ciężkie przeżycie. Zanim zdecydujemy się na rozwód, warto zaczerpnąć porady specjalisty, który przeprowadzi przez wszystkie etapy tego wydarzenia, pomoże zminimalizować towarzyszący temu stres oraz wszelkie przykrości związane z rozwodem. Prawnik zadba kompleksowo o interesy swojego klienta. Daje to gwarancję, że w trakcie sprawy rozwodowej nie dojdzie do sytuacji, w której rozwodzący się małżonek poniósłby jakieś straty. Wynajęcie prawnika zajmującego się prawem rozwodowym to strzał w dziesiątkę! Prawnik w Lublinie, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych pomoże Ci w tym bardzo trudnym procesie!
Jako prawnik od lat prowadzimy sprawy rozwodowe, stąd też zainteresowanie prawem rodzinnym. Niejednokrotnie proszony jestem o porady prawne w sprawach o rozwód, również o to, czy w ogóle jest sens wynajmować prawnika, zajmującego się rozwodami. Postępowanie rozwodowe jest doświadczeniem bardzo trudnym dla małżonków, gdyż wiąże się z najbardziej intymną i prywatną sferą życia. Brane są pod lupę dalsze losy małżonków, a także ich małoletnich dzieci, alimentów na dzieci oraz całego majątku, który jest efektem ich wysiłku, ciężkiej pracy i wieloletnich wyrzeczeń. Musisz mieć świadomość, że prawdopodobnie pod wpływem stresu nie będziesz w stanie podjąć dobrej decyzji, a należy wziąć pod uwagę dodatkowo trudne przepisy prawa rodzinnego. Nie warto ryzykować. Uważam, że warto prosić o pomoc prawnika od postępowania rozwodowego Lublin. W mojej ocenie, decydujące i trudne kwestie warto powierzyć profesjonalistom, przede wszystkim wtedy, gdy sprawa ta wymaga specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia. W ten sposób można uniknąć błędów, które później będą srogo Cię kosztować.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie trwania sprawy rozwodowej można dokonać podziału wspólnego majątku. Jest to zazwyczaj możliwe w sytuacji, w której rozwodnicy są zgodni w kwestii podziału wspólnego majątku. Podczas trwających czynności procesowych, obie strony muszą wykazać, że podział majątku nie doprowadzi do zbyt dużego opóźnienia w postępowaniu oraz dojdzie do wypracowania wspólnych rozwiązań w związku ze składem majątku i sposobu na jego podział. W innej sytuacji po zakończeniu rozwodowej sprawy, konieczne będzie wniesienie osobnego wniosku o podział majątku, bądź też dokonanie podziału wspólnego majątku w zupełnie inny sposób, np. u notariusza.
Rozwód to bardzo skomplikowany proces, szczególnie wtedy, gdy małżeństwo posiada małoletnie potomstwo. W wyroku rozwodowym sąd musi rozstrzygnąć, który z rodziców otrzyma opiekę nad dzieckiem (będzie miał władzę rodzicielską), a także to, w jaki sposób zostaną zabezpieczone kontakty rodziców, czyli tzw. prawo do widzenia z dzieckiem. Bardzo istotne w tej sytuacji jest również określenie, w jakim stopniu każda ze stron będzie łożyła na utrzymanie dziecka. Podczas sprawy rozwodowej sąd będzie próbował zbadać, który z rodziców gwarantuje większą rękojmie właściwego wychowania dziecka i zabezpieczenia jego podstawowych interesów. Ponadto to, który z rodziców zbudował silniejsze więzi z dzieckiem i który jest w stanie lepiej zadbać o prawidłowy kontakt dziecka z drugim rodzicem. Częstokroć dla przeanalizowania tego typu kwestii, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy opinii biegłych.
Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia spotkania z prawnikiem w naszej kancelarii.
Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!