W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.
Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.
W obecnych czasach coraz częściej seniorzy starają się sami zadbać o swoją przyszłość i zabezpieczyć się na ostatnie lata swojego życia. W tym celu można skorzystać z prawa dożywocia ustanowionego w umowie dożywocia. Umowa dożywocia mówi o tym, że na nabywcę nieruchomości zostaje przeniesione prawo własności nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę nad zbywcą. Opieka ta może polegać na zapewnienie dożywotnikowi dachu nad głową, wyżywienia, odzieży, mieszkania, światła i opału. Jeżeli jest to konieczne, dożywotnik powinien otrzymać także odpowiednią pomoc, także w chorobie. W umowie dożywocia często jest też zawarte, że nabywca powinien wyprawić dożywotnikowi odpowiadający panującym zwyczajom pogrzeb.
Każdy dożywotnik może jednak zmodyfikować umowę dożywocia i dostosować ją do własnych potrzeb. Możliwe jest ustalenie w niej jedynie pewnej kwoty pieniężnej, która ma za zadanie zrekompensować wyżej wymienione obowiązki. Umowa dożywocia powinna być dokładnie przemyślana i skonstruowana, ponieważ jest to bardzo istotne, aby były w niej wypisane konkretne obowiązki nabywcy względem dożywotnika i zobowiązania dożywotnika względem nabywcy. W ten sposób można łatwo uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień oraz nieprzyjemności wynikających z innej interpretacji zapisów umowy przez jej strony.
Umowa dożywocia może wiązać nie tylko obce sobie osoby, czyli zbywcę i nabywcę. Może ona być ustanowiona także względem osób z rodziny oraz osób bliskich, takich jak rodzice, małżonkowie czy partnerzy. Umowa dożywocia może dotyczyć zarówno jednego, jak i kilku dożywotników naraz. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób umowa dożywocia została skonstruowana.
Jest to możliwe. Nieruchomość może zostać ponownie zbyta i nie jest przy tym wymagana zgoda dożywotnika. Należy jednak pamiętać o tym, że nowego nabywcę nieruchomości również obowiązuje umowa dożywocia oraz jest on zobowiązany do poniesienia odpowiedzialności za zawarte w niej świadczenia.
Istnieje wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas zawierania umowy dożywocia. Z tego powodu podczas jej konstruowania warto skorzystać z pomocy wykształconej w tym kierunku, jaką jest prawnik. Prawnik pomoże w odpowiednim spisaniu umowy dożywocia i zawarciu w niej wszystkich niezbędnych kwestii. Jeśli potrzebujesz pomocy w spisaniu dokumentu, jakim jest umowa dożywocia, prawnik z UBI IUS chętnie Ci w tym pomoże. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Prawną.
Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!