Powrót

Zniesławienie pomoc prawna


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Prawnicy od spraw o zniesławienie

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach o zniesławienie?

    Zniesławienie jest przestępstwem, które godzi w dobre imię i cześć osoby poszkodowanej. O zniesławienie może pozwać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna, instytucja czy jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Do zniesławienia może dojść np. słownie lub w internecie.
    Do zniesławienia może dojść np. poprzez poniżenie danej osoby i narażenie jej na utratę zaufania i dobrej opinii wśród innych osób. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy zniesławienie wywołało spadek zaufania niezbędnego dla danego zawodu, stanowiska lub działalności, czy jedynie naraziło dany podmiot na taką ewentualność — i tak podlega ono odpowiedniej karze. Istotne jest bowiem to, czy wypowiedziane słowa, przedstawione grafiki lub inna forma zniesławienia była obiektywnie obraźliwa.

    Zniesławienie jest przestępstwem ściganym na wniosek cywilny. Oznacza to, że sama osoba poszkodowana musi wnieść pozew o zniesławienie, aby osoba popełniająca to przestępstwo mogła ponieść za nie karę. Tą karą może być kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do roku. Na karę pozbawienia wolności są narażone osoby, które dokonały zniesławienia przez media takie, jak np. telewizja, radio czy internet. Dodatkowo podczas skazania za zniesławienie, na osobę winną może zostać nałożony obowiązek zapłaty nawiązki w kwocie do 100 000 zł np. na cele społeczne wskazane przez poszkodowanego.

    Jeżeli zniesławienia dokonała osoba pozornie anonimowa, również można wystąpić przeciwko niej na drogę karną. W takiej sytuacji możliwe jest uzyskanie danych takiej osoby np. od administratora danego portalu. Konieczny w takiej sytuacji będzie odpowiedni wniosek. Administrator powinien wtedy udostępnić adres IP osoby, która zamieściła na portalu obraźliwe lub niestosowne treści.

    Za zniesławienie nie można ukarać osoby, jeżeli przedstawiony przez nią zarzut jest prawdziwy. Wyjątkiem jest podanie takiej informacji prawdziwej do wiadomości publicznej. W takiej sytuacji również można pozwać osobę o zniesławienie. W tym przypadku także występuje jednak kilka wyjątków, a wszelkie wątpliwości w tej kwestii najlepiej wyjaśni prawnik.

    Sprawy o zniesławienie są często bardzo skomplikowane, dlatego nieoceniona może okazać się pomoc prawna. Prawnik z Kancelarii Prawnej UBI IUS udzieli profesjonalnej porady prawnej oraz pomoże w sprawach takich jak zniesławienie. Kancelaria Prawna UBI IUS to profesjonalna pomoc prawna dla naszych klientów. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!