Powrót

Alimenty od dziadków


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości.

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

  Prawnicy od alimentów od dziadków

  Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

  Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika przy sprawach o alimenty od dziadków?

  Każdy rodzic wychowujący samotnie dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe zadanie. Często problemem mogą stać się także kwestie finansowe, kiedy pieniędzy ledwo wystarcza na życie, natomiast drugi rodzic dziecka nie płaci zasądzonych alimentów. Niewiele osób w takiej sytuacji zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w pewnych przypadkach możliwe jest zasądzenie świadczenia, jakim są alimenty od dziadków.

  Kiedy możliwe jest uzyskanie alimentów od dziadków?

  Obowiązek alimentacyjny dziadków może powstać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w którym nie ma innych osób w bliższej kolejności, które są zobowiązane do płacenia alimentów na dziecko, czyli na przykład w sytuacji, kiedy rodzice dziecka nie żyją. Innym przypadkiem, w którym można starać się o świadczenie, jakim są alimenty od dziadków, jest brak możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców, przez co nie jest możliwe zaspokojenie potrzeb dziecka. Kolejnym przykładem sytuacji, która pozwala uzyskać alimenty od dziadków, jest brak możliwości uzyskania od rodzica potrzebnych funduszy na utrzymanie potomka, czyli na przykład brak majątku lub przebywanie za granicą.

  Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby otrzymać alimenty od dziadków?

  Alimenty od dziadków mogą być zasądzone wtedy, gdy rodzic nie jest w stanie samodzielnie utrzymać dziecka, przy czym brany pod uwagę jest nie tylko obecny dochód, lecz również możliwości zarobkowe danej osoby. Osobom, które są w stanie samodzielnie utrzymać swoje dziecko, nie zostaną przyznane alimenty od dziadków. Pozew o alimenty od dziadków może zostać również oddalony wtedy, gdy oni sami borykają się z problemami finansowymi lub żyją w niedostatku.

  Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, podczas ubiegania się o alimenty od dziadków jest to, że mogą oni w drodze regresu żądać od rodziców dziecka zwrotu równowartości wypłaconych na rzecz wnuka alimentów.

  Zapraszamy do skorzystania z infolinii

  Zadzwoń do nas – oddzwonimy!