Powrót

Wypadek samochodowy pomoc prawna


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

Prawnicy od wypadków samochodowych i spraw drogowych w Lublinie

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach drogowych?

Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi za spowodowanie wypadku drogowego. Jeśli jednak w zdarzeniu drogowym będą ciężko ranni lub ofiary śmiertelne to ten okres wydłuża się i wówczas sprawca może spodziewać się kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Co więcej, kierowcy, który prowadził auto w stanie nietrzeźwości i doprowadził do wypadku ze skutkiem śmiertelnym, grozi nawet 12 lat więzienia. Konsekwencje są zatem poważne, ale wiedzą o tym nieliczni, zazwyczaj tylko adwokaci od spraw drogowych.

Najczęściej sądy w sprawach kolizji i zdarzeń komunikacyjnych wydają wyroki z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. Jednak w przypadku pijanych kierowców, którzy doprowadzili do śmierci poszkodowanego lub uciekli z miejsca zdarzenia, orzekane są często kary bezwzględne. Czasami taki wyrok zapada też wówczas, gdy sprawca był trzeźwy, ale konsekwencje jego działania bądź zaniechania okazują się wyjątkowo poważne.
Doświadczony i skuteczny adwokat od spraw drogowych doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że równie często stosowaną zasadą w polskim sądownictwie jest orzekanie o zakazie prowadzenia pojazdów. W zależności od rodzaju wypadku i jego skutków kara może zostać zasądzona na czas 1 roku – 15 lat. W przypadku nietrzeźwego sprawcy okres ten obligatoryjnie wydłuża się przynajmniej do 3 lat. Niekiedy zakaz może być nałożony dożywotnio (gdy obrażenia ofiary są bardzo ciężkie, powodują znaczny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć).

Zobacz też na czym polega: likwidacja szkody z OC sprawcy

Z praktyki adwokatów od spraw drogowych wynika, że najistotniejszą kwestią, od której z reguły zależy decyzja sądu i późniejszy wyrok jest nagranie z monitoringu, wideorejestratora, a przede wszystkim opinia biegłego. Biegły wydaje swoje orzeczenie na podstawie oględzin samochodów biorących udział w zdarzeniu oraz oględzin samego miejsca wypadku, akt sprawy, szkiców sporządzonych po kolizji.

Niestety biegli dosyć często niestarannie przygotowują swoje opinie, próbują wskazywać winnego, zapominając, że ich zadanie ogranicza się do funkcji pomocniczej, a ostateczną decyzję podejmuje sąd. Warto wiedzieć jednak (o tym na pewno poinformuje Państwa adwokat od spraw drogowych), że w razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest weryfikować opinie wydawane przez biegłych, a w razie konieczności żądać przesłuchania takiego eksperta przed sądem.

Poza opinią biegłego sąd wydając wyrok, opiera się również na zeznaniach świadków i dowodach materialnych. Świadkowie zdarzenia zostają przesłuchani, a funkcjonariusze policji wraz z prokuratorem zbierają i zabezpieczają dowody. Dowodem w sprawie bywa też nagranie z wideorejestratora lub monitoringu.

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!