Jak obniżyć alimenty

17.08.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Jak obniżyć alimenty

Alimenty jest to obligatoryjne świadczenie na rzecz osoby uprawnionej, którą najczęściej jest potomstwo. Sąd ustala określoną sumę pieniężną, którą rodzic jest zobowiązany przeznaczać na utrzymanie dziecka. Alimenty powinny być wypłacane cyklicznie, najczęściej raz w miesiącu. Ich wysokość jest zależna od wielu czynników i może wielokrotnie ulegać zmianie na skutek różnych wydarzeń życiowych.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość alimentów zależy od różnych czynników, takich jak między innymi zarobki rodzica oraz usprawiedliwione potrzeby materialne dziecka. Na wysokość sumy alimentów ma wpływ także osobiste zaangażowanie oraz podejmowanie wszelkich starań o utrzymanie, oraz wychowanie dziecka. Alimenty powinny być więc dostosowane indywidualnie do każdego przypadku. Należy jednak pamiętać, że w wyniku zmiany sytuacji życiowej rodzica lub wzrostu usprawiedliwionych potrzeb materialnych dziecka wysokość alimentów może ulec zmianie w każdej chwili.

Jako przykład sytuacji, w której doszło do podwyższenia alimentów na rzecz dziecka, można podać przypadek Daniela. Daniel ma 6 lat i jest dzieckiem pani Ewy oraz pana Dominika. Pan Dominik zdecydował się opuścić rodzinę oraz związać się z inną kobietą, a na rzecz Daniela zostały ustalone w sądzie alimenty w wysokości 500 zł miesięcznie. W roku 2016 u Daniela wykryto jednak chorobę stawów, która wymaga rehabilitacji, specjalistycznych leków i częstych wizyt lekarskich. Sprawiło to, że zwiększyły się usprawiedliwione potrzeby synka pani Ewy i pana Dominika. Pani Ewa wystąpiła więc o podwyższenie alimentów o kolejne 300 zł miesięczne. Przed sądem przedstawiła orzeczenia lekarskie oraz udokumentowane koszty leczenia, które musi przebyć Daniel. Sąd stwierdził, że wystąpienie o podwyższenie alimentów było zasadne, dlatego zdecydował o podwyższeniu ich do 800 zł miesięcznie.

Kolejnym przykładem zmiany kwoty alimentów może być sytuacja pana Kamila. Pan Kamil miał zasądzone alimenty w wysokości 1000 zł miesięcznie na rzecz swojej córki. Zawsze spełniał swój obowiązek alimentacyjny i na czas przesyłał odpowienią kwotę dla córki. Po kilku latach doszło jednak do niespodziewanej zmiany w jego życiu. Firma, w której pracował od wielu lat upadła, co sprawiło, że został on bez źródła utrzymania. Po miesiącu poszukiwań pan Kamil znalazł inną pracę, jednak była ona zdecydowanie gorzej płatna od poprzedniej posady. W związku z tym złożył on wniosek o obniżenie alimentów dla swojego dziecka. Sąd stwierdził, że powództwo było zasadne, dlatego wydał wyrok o obniżeniu alimentów do 500 zł miesięcznie.

Często w życiu dochodzi do różnego rodzaju zmian i nieprzewidzianych sytuacji, które sprawiają, że rodzic nie jest w stanie płacić określonej wcześniej kwoty alimentów. Wiele osób zastanawia się wtedy, jak obniżyć alimenty. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Należy wystąpić w takiej sytuacji z odpowiednim wnioskiem do sądu oraz przedstawić swoją obecną sytuację życiową lub materialną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obniżyć alimenty, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Prawnik pomoże Ci w złożeniu odpowiedniego wniosku oraz w zebraniu odpowiedniej dokumentacji, która będzie potwierdzała brak możliwości do dalszej alimentacji na rzecz dziecka w zasądzonej wcześniej kwocie. Jeśli uważasz, że zasądzone na rzecz Twojego dziecka alimenty są zbyt wysokie i nie jesteś w stanie ich płacić, skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawną UBI IUS. Powiemy, jak obniżyć alimenty i pomożemy w szybkim i pomyślnym rozwiązaniu Twojego problemu. Zachęcamy do skorzystania z usług prawników z Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie.