Czy można dostać odszkodowanie po śmierci teściowej?

14.03.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Czy można dostać odszkodowanie po śmierci teściowej?

Nie każdy, kto zawiera umowę z ubezpieczycielem, uważnie czyta jej zapisy. Z jednej strony jest to w pewien sposób usprawiedliwione, ponieważ są one zwykle pisane trudnym w odbiorze dla przeciętnego człowieka językiem. Z drugiej jednak powoduje to brak wiedzy o tym, w jakich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie. Jedną z nich jest śmierć teściowej lub teścia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można wystąpić o odszkodowanie z tego tytułu.

Wypłatę takiego właśnie świadczenia udało nam się wywalczyć na drodze prawnej dla jednego z naszych klientów, pana Dariusza. Mieszkał on wraz z żoną w domu będącym własnością jego teściowej, przebywającej już od dawna na emeryturze. Żona pana Darka od kilku miesięcy nie miała stałego zatrudnienia. Wszystkie te osoby mieszkające pod jednym dachem dobrze się dogadywały, nie było pomiędzy nimi żadnych spięć. Utrzymanie domu w sytuacji bezrobocia żony spoczywało głównie na panu Darku, również teściowa w miarę swoich możliwości dokładała się do domowego budżetu.

Teściowa pana Darka na zakupy jeździła rowerem, ponieważ nie miała prawa jazdy. Pewnego dnia, jak to zwykle miała w zwyczaju, wybrała się dokonać zwykłych, codziennych zakupów do znajdującego się niedaleko sklepu. Drogą, którą zwykle jeździła, często poruszały się samochody ciężarowe. Tego właśnie dnia jeden z nich potrącił jadącą na jednośladzie teściową pana Dariusza. Kobieta zmarła na miejscu.

Kiedy o wypadku dowiedzieli się jej córka i zięć, doznali silnego szoku. Żona pana Darka bardzo mocno przeżyła śmierć matki, spowodowała ona u niej wystąpienie objawów silnej depresji. Pogrążyła się w smutku, w krótkim czasie straciła na wadze. Sytuacja materialna małżeństwa również uległa pogorszeniu. Teraz utrzymanie gospodarstwa domowego spoczywało wyłącznie na panu Dariuszu.

Kiedy minęło około sześciu miesięcy od dnia nieszczęśliwego wypadku, pan Darek zdecydował się wystąpić o wypłatę odszkodowania z tytułu śmierci teściowej. Taką możliwość przewidywały zapisy zawarte w polisie ubezpieczeniowej, którą pan Dariusz opłacał już od roku na mocy umowy zawartej z ubezpieczycielem. Okazało się jednak, że firma ubezpieczeniowa stwarza problemy dotyczące wypłaty świadczenia. Pan Darek zdecydował się więc zwrócić o pomoc do naszej kancelarii prawnej. Dzięki naszym działaniom udało się doprowadzić do tego, że odszkodowanie zostało mu wypłacone.

Więcej na temat odszkodowań za śmierć znajdziesz tu: www.ubiius.pl