Co grozi za spowodowanie wypadku?

03.07.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Co grozi za spowodowanie wypadku?

Nawet najlepszy kierowca narażony jest na udział w wypadku drogowym. Może się bowiem zdarzyć, że chociaż on sam będzie jechał zgodnie z przepisami, to trafi na swojej drodze na nieostrożnego kierowcę, który spowoduje stłuczkę lub nawet poważniejsze zdarzenie. Przyczyny wypadków są różne, wśród najczęstszych wymienia się zbyt dużą prędkość i prowadzenie auta przez zmęczonego długą jazdą kierowcę, który reaguje zbyt wolno na to, co dzieje się na na drodze.

Kiedy możemy mówić o tym, że popełnione zostało przestępstwo polegające na spowodowaniu wypadku?

Szczegółowo przedstawia to art. 177 § 1 lub 2 kodeksu karnego. Stanowi on, że uczestnik ruchu lądowego, wodnego lub powietrznego działa poza prawem, jeżeli narusza zasady bezpieczeństwa dotyczące danego sposobu przemieszczania się. Przyjęte zostało, że można zrobić to umyślnie lub nieumyślnie. Rodzaj odpowiedzialności karnej zależy od tego, jakie były skutki wypadku. Jeśli doszło do stłuczki, której efektem są zarówno niewielkie uszkodzenia aut uczestników zdarzenia, jak i lekkie obrażenia osób w nich przebywających, nie mamy do czynienia z przestępstwem. Co innego, gdy skutkiem wypadku jest śmierć jednego lub więcej uczestników lub ciężkie obrażenia ciała. Wtedy osoba, która zostanie uznana za sprawcę zdarzenia, może być nazwana przestępcą.

Jako przykład pierwszej spośród wymienionych powyżej sytuacji można podać zdarzenie, w którym uczestniczył pan Paweł. Cofając auto nie zauważył, że w jego kierunku zbliża się inny samochód. Doszło do stłuczki, której skutki nie są poważne. Oba pojazdy zostały tylko lekko uszkodzone. Żadna z osób przebywających wtedy w obu tych samochodach nie odniosła poważnych obrażeń. W tym przypadku możemy więc mówić jedynie o wykroczeniu.

Inaczej wygląda to w przypadku pani Katarzyny. Jadąc autem wraz ze swoją koleżanką nie zachowała należytej ostrożności i znalazła się na skrzyżowaniu, podczas gdy świeciło się dla niej czerwone światło. Doszło do zderzenia z prawidłowo poruszającym się pojazdem. Skutkiem wypadku był poważny uraz głowy koleżanki pani Katarzyny. W takiej sytuacji mamy już do czynienia z przestępstwem.

Jaka kara grozi sprawcy wypadku?

Jeżeli efektem spowodowanego przez niego zdarzenia drogowego jest wystąpienie u uczestników wypadku obrażeń, których leczenie potrwa dłużej niż 7 dni, sprawca zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli uczestnik wypadku zginie na miejscu lub wkrótce potem ( np. w drodze do szpitala lub w szpitalu ) na skutek poważnych uszkodzeń ciała lub też dozna trwałego i poważnego uszczerbku na zdrowiu, sprawca zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 8. Sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 do 15 lat.

Zostałeś uznany za sprawcę wypadku. Co dalej?

Zalecany jest kontakt z prawnikiem, który zajmował się już podobnymi sprawami. Podczas trwania postępowania sądowego zrobi on wszystko to, na co pozwalają mu przepisy obowiązującego w Polsce prawa, aby kara była jak najmniej dotkliwa. Na taką właśnie pomoc prawną możesz liczyć, jeżeli zgłosisz się do kancelarii prawnej Ubi Ius, której biuro mieści się w Lublinie przy ulicy Fantastycznej. Czekamy na Twój mail lub telefon.

Masz pytania, skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

E-MAIL
pomocprawna@ubi-ius.pl