Co grozi za niepłacenie alimentów?
W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do rozstań par, które posiadają już dziecko lub dzieci. W takiej sytuacji potomstwo pozostaje zwykle pod opieką jednego z rodziców, a drugi rodzic płaci na dziecko tak zwane alimenty.
Alimenty są świadczeniem, które rodzic musi poświęcić na spełnienie koniecznych potrzeb swojego dziecka. Ich wysokość jest zależna od sytuacji materialnej i życiowej rodzica oraz od potrzeb dziecka. Często dochodzi jednak do sytuacji, w której rodzic z różnych przyczyn nie płaci alimentów na swoje dziecko. Wiele osób zastanawia się wtedy, co grozi za niepłacenie alimentów.
W celu określenia, co grozi za niepłacenie alimentów, należy najpierw przyjrzeć się dokładnie danej sytuacji. Wszystko zależy bowiem od wielu czynników, które mogą decydować o tym, z jakiego powodu rodzic zaprzestał płacenia alimentów. W celu dobrego zrozumienia sytuacji najlepiej będzie posłużyć się dwoma prostymi przykładami.
Pan Józef ma dwójkę dzieci z panią Alicją. Para postanowiła się jednak rozstać, jednak dzieci pozostały pod opieką matki. Pan Józef sumiennie płacił alimenty na swoje dzieci przez wiele lat. W wyniku niespodziewanego wypadku samochodowego pan Józef doznał wielu urazów, które wymagały długotrwałej rehabilitacji. W związku z tym jego sytuacja finansowa znacznie pogorszyła się i nie był on już w stanie płacić alimentów na swoje dzieci. Brakowało mu bowiem pieniędzy na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Sytuacja pana Józefa sprawia, że nie będzie on pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej ani karnej za niepłacenie alimentów. Wystarczy jedynie, że kiedy powróci on do pełni zdrowia, a jego sytuacja materialna poprawi się, znowu zacznie on płacić alimenty na swoje dzieci.
Kolejnym przykładem będzie przypadek pana Adama. Miał on przelotny romans z panią Elizą, w wyniku którego przyszedł na świat ich syn. Pan Adam stwierdził jednak, że nie jest gotowy na ojcostwo i zostawił panią Elizę z dzieckiem. Zignorował on także obowiązek płacenia alimentów, ponieważ nie chciał mieć nic wspólnego ze swoim potomkiem. Przypadek pana Adama bardzo różni się od przypadku pana Józefa. Oboje nie płacili alimentów, jednak pan Adam robił to z umyślnie, mimo tego, że miał możliwość ich płacenia. Niepłacenie alimentów w jego przypadku wynikało jedynie z jego złej woli i braku odpowiedzialności za dziecko. Pan Adam popełnił więc przestępstwo, za które grozi mu odpowiedzialność karna w postaci pozbawienia wolności do dwóch lat. Możliwe jest uniknięcie kary więzienia, jeśli pan Adam w ciągu 30 dni od przesłuchania uregulowałby w całości zaległe alimenty.
Jeśli z jakiegoś powodu doszło do zaległości w zapłacie alimentów i zastanawiasz się, co grozi za niepłacenie alimentów w Twoim przypadku, skonsultuj się z nami. Nasza Kancelaria Prawna UBI IUS od lat zajmuje się sprawami dotyczącymi zaległości alimentacyjnych, dlatego z chęcią pomożemy także w Twoim przypadku. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych prawników w Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie.