Wniosek o zniesienie współwłasności, co warto wiedzieć?

03.06.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Wniosek o zniesienie współwłasności, co warto wiedzieć?

W naszym kraju nie jest rzadkością sytuacja, w której ma miejsce współwłasność nieruchomości. Oznacza to, że więcej niż jedna osoba ma prawo powiedzieć o sobie, że jest jej właścicielem. Czasem zdarza się, że ta sytuacja nie powoduje żadnych problemów i nikt z uprawnionych nie dąży do tego, aby zmienić status tego miejsca.

Jedna z osób będących współwłaścicielami nieruchomości może jednak dojść do wniosku, że warto byłoby wystąpić o zniesienie współwłasności. Wtedy wiele zależy od tego, w jaki sposób dany teren stał się zarządzany przez więcej niż jedną osobę. Czasem była to przemyślana decyzja, a więc dwie ( lub więcej ) osoby zaplanowały zakup takiej działki i wspólne nią zarządzanie. Mogło to być np. małżeństwo, które teraz rozwodzi się i w związku tym planuje zmianę. Zdarza się również, że nieruchomość była spadkiem, który odziedziczony został przez kilku spadkobierców i nie każdemu z nich podoba się jej aktualny status prawny.

Trzeba podkreślić, że każdy ze współwłaścicieli może wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności w dowolnie wybranym przez niego momencie. Realizacja tego planu może potrwać dłuższy czas ze względu na stopień skomplikowania przepisów prawnych dotyczących tego tematu. Wydaje się, że trudno będzie się obyć w takiej sytuacji bez zasięgnięcia pomocy prawnika.

Bardzo korzystne dla tempa realizacji zniesienia współwłasności jest wzajemne zrozumienie pomiędzy współwłaścicielami. Jeżeli potrafią się oni porozumieć, to jedyną czynnością, jaką trzeba będzie wykonać, będzie wizyta u notariusza. Teoretycznie sprawę można więc załatwić w jeden dzień. Oczywiście konieczne jest tutaj uwzględnienie kosztów związanych ze skorzystaniem z usług notarialnych Można również uzyskać zniesienie współwłasności na drodze postępowania sądowego. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że rozprawa odbędzie się w terminie nawet do pół roku od chwili wszczęcia procedury.

Sąd zdecyduje na podstawie dostępnych informacji o tym, w jaki konkretnie sposób nastąpi zniesienie współwłasności nieruchomości. W przypadku, gdy chodzi o mieszkanie znajdujące się w bloku, podział pomiędzy współwłaścicieli z oczywistych względów nie wchodzi w grę. Ta opcja zostaje wykorzystana wtedy, gdy mamy do czynienia z działką, którą można sprawiedliwie podzielić pomiędzy wszystkich jej współwłaścicieli.

Sąd może również przyznać wyłączne prawo własności danej nieruchomości tylko jednemu ze współwłaścicieli. Zostaje on wtedy zobowiązany do przekazania pozostałym określonej przez sąd sumy pieniędzy, które będą miały za zadanie wynagrodzić im wygaśnięcie ich praw do współwłasności.

Nie musi to być jednorazowa wpłata, może być rozłożona na raty, maksymalnie na okres 10 lat. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pomiędzy każdym ze współwłaścicieli panuje brak zrozumienia, czasem jest to nawet wrogość. Taka sprawa może toczyć się w sądzie przez wiele lat. Jest również możliwe, aby to komornik przejął kontrolę nad działką i zysk z jej sprzedaży rozdzielił pomiędzy współwłaścicieli tak, jak wskazują na to ich udziały. Jest to kosztowne rozwiązanie problemu, ponieważ do kosztów sądowych dochodzi również opłacenie usług komorniczych.

Planujesz złożenie wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości? Z pewnością przyda Ci się pomoc prawnika, który będzie Cię reprezentował w trakcie trwania postępowania. Na taką profesjonalną pomoc możesz liczyć, jeśli skontaktujesz się z kancelarią prawną Ubi Ius. Czekamy na Twój telefon lub mail.

Masz pytania, skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

E-MAIL
pomocprawna@ubi-ius.pl