Co grozi za pomówienie?

08.11.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Co grozi za pomówienie?

Pomówienie jest to przestępstwo ścigane na wniosek prywatny. Oznacza to, że sam poszkodowany może wystąpić do sądu z pozwem o pomówienie. To właśnie od poszkodowanego zależy także, czy zaangażuje się on w sprawęoraz jak bardzo będzie chciał walczyć o ukaranie sprawcy pomówienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że czyn, jakim jest pomówienie, może być karalny.

Co to jest pomówienie?

Pomówienie jest, jak wcześniej już wspomniano przestępstwem. Pomówieniem określa się czyn umyślny, którego sprawca oskarża poszkodowanego o czynności, które mogłyby źle wpłynąć na jego wizerunek poprzez poniżenie takiej osoby w opinii publicznej. Do przestępstwa, jakim jest pomówienie, nie dochodzi jednak gdy krytyka nie godzi w czyjąś cześć. Chodzi tutaj o takie sytuacje, w których krytyka ma charakter np. literacki, artystyczny, filmowy itp. Jest to bardzo ogólna definicja, jednak pozwala zrozumieć, na czym polega pomówienie.

Kiedy dochodzi do pomówienia?

Pomówienie ma miejsce wtedy, gdy osoba rozgłasza pewne fakty lub stwierdzenia na temat innej osoby publicznej, lub prywatnej, a także o instytucji lub osobie prawnej. Informacje głoszone na temat danej osoby czy instytucji muszą sugerować nielegalne lub nieakceptowalne publicznie czyny, lub zachowania popełniane przez tę osobę, lub wskazywać na jej właściwości. Przykładowo takie informacje mają dotyczyć rzekomego przyjmowania łapówek, braku wykształcenia lub kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu, alkoholizmu lub znęcania się nad członkami rodziny. Takie informacje godzą w dobre imię innej osoby lub mogą narażać na utratę zaufania publicznego do pełnionej przez taką osobę funkcji, lub prowadzonej przez nią działalności. Jeśli takie warunki zostały spełnione, oznacza to, że doszło do pomówienia.

Przykładem sytuacji, która może pomóc zobrazować, jak w praktyce wygląda pomówienie, jest sytuacja pana Sebastiana. Zamieścił on w internecie na pewnej stronie internetowej wpis, który sugerował, że burmistrz miasta przyjmuje łapówki. W tym wpisie było też kilka oszczerstw na temat burmistrza. Dotyczyły one jego rzekomego alkoholizmu oraz znęcania się nad żoną. Po przeczytaniu tego wpisu wiele osób straciło zaufanie do burmistrza. Burmistrz postanowił więc, że zgłosi sprawę do sądu. Mimo że pan Sebastian działał pod pseudonimem, jego tożsamość została ustalona. Sąd po przyjrzeniu się sprawie wydał wyrok, który uznawał pana Sebastiana za winnego popełnienia przestępstwa, jakim jest pomówienie.

Co grozi za pomówienie?

Pan Sebastian z powyższego przykładu został skazany na 4000 zł grzywny oraz został zobligowany do opłacenia kosztów postępowania sądowego w wysokości 6800 zł. Wyrok został także podany do opinii publicznej. Karą za pomówienie może być jednak nie tylko grzywna w postaci określonej sumy pieniężnej, lecz również może być to ograniczenie wolności. Kara pozbawienia wolności jest najczęściej zasądzana w przypadku rozpowszechniania informacji na temat innej osoby za pomocą telewizji, mediów, a także internetu. W ten sposób pomówienie dociera bowiem do większej ilości osób, przez co może nieść za sobą poważne skutki w postaci braku zaufania ze strony wielu osób. Co więcej, za pomówienie sąd może także zasądzić dodatkową nawiązkę w postaci określonej sumy pieniężnej dla poszkodowanego. Jeśli osoba, która dopuściła się pomówienia, jest np. dziennikarzem czy prezenterem telewizyjnym, może dodatkowo otrzymać sądowy zakaz wykonywania danego zawodu.

Pomówienie —prawnik

Pomówienie jest przestępstwem ściganym na wniosek prywatny, dlatego niezbędna może okazać się pomoc prawnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co grozi za pomówienie oraz uzyskać kompleksową pomoc podczas sprawy dotyczącej pomówienia, skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawną UBI IUS. Nasi wykwalifikowani prawnicy z chęcią przyjrzą się indywidualnie Twojemu przypadkowi oraz udzielą profesjonalnej pomocy prawnej. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w naszej Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie.

Masz problem z opiniami w Internecie, czytaj więcej: https://ubiius.pl/usuwanie-negatywnych-wpisow-w-internecie/