Wypadek po alkoholu czy grozi więzienie

09.04.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Wypadek po alkoholu czy grozi więzienie

Czasem dochodzi do sytuacji, w której wypadek drogowy jest spowodowany przez osobę, która wbrew przepisom prowadzi samochód pod wpływem alkoholu. Spożycie alkoholu znacząco obniża spostrzegawczość, wydłuża czas reakcji oraz wpływa na prawidłowe analizowanie odległości.

Z tego powodu przepisy zabraniają prowadzenia pojazdów po spożyciu tej substancji. Jest to bardzo niebezpieczne dla osób znajdujących się na drodze, dlatego warto przestrzegać tych przepisów. W życiu zdarza się jednak, że pod wypływem alkoholu niektórzy podejmują złą decyzję i wsiadają za kierownicę pojazdu. Jeśli pod wpływem alkoholu dojdzie do wypadku, taki kierowca będzie musiał ponieść karę.

Przepisy określają, że kierowca, który spowoduje wypadek lub kolizję na drodze, będąc pod wpływem alkoholu, poniesie surowszą odpowiedzialność za swoje czyny. Jest to uzasadniony przepis, ponieważ nie można lekceważyć takich zachowań, które mogą prowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci innych uczestników ruchu drogowego. Na surowszą karę mogą liczyć również kierowcy, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej.

Wypadek spowodowany po alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje prawne, jednak czy kierowcy pod wpływem grozi więzienie?

Surowsza kara jest zależna od tego, ile promili alkoholu we krwi miał kierowca oraz jak duże zagrożenie stworzył na drodze. Kara będzie także zależała od tego, czy są osoby poszkodowane oraz jakiego uszczerbku na zdrowiu doznały w wyniku wypadku. Najsurowszą odpowiedzialność karną będzie musiał ponieść kierowca, który spowodował wypadek po alkoholu, w którym doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu innego uczestnika ruchu drogowego lub jeśli są ofiary śmiertelne.

Kary, jakie wymierza sąd za wypadek po alkoholu, są różne. Sąd będzie musiał wymierzyć surowszą karę pozbawienia wolności, czyli karę o wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. W przypadku wypadków po alkoholu z ofiarami śmiertelnymi najniższa kara przewidziana dla kierowcy nie będzie mogła być niższa niż dwa lata pozbawienia wolności.

Sąd oprócz kary pozbawienia wolności orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów. Może to być zakaz czasowy, przez co kierowca taki będzie musiał jeszcze raz odbyć kurs i przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, jednak w niektórych przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów jest wydawany dożywotnio. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów może być dużym utrudnieniem, a w niektórych przypadkach uniemożliwia także wykonywanie pracy zawodowej.

Aby określić jaka odpowiedzialność czeka kierowcę, należy najpierw zdefiniować, czym jest jazda po alkoholu.

Jazda po alkoholu ma miejsce wtedy, gdy kierowca znajdował się w stanie nietrzeźwości. Stan nietrzeźwości to stan organizmu człowieka, w którym zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub w powietrzu wydychanym przekracza 0,25 mg. W takich przypadkach kierowca jest uznawany za nietrzeźwego i niezdolnego do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z tego powodu, jeśli u kierowcy wykryto taką ilość alkoholu we krwi, będzie on musiał ponieść surowszą odpowiedzialność karną i grozi mu więzienie.

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi jest niższe i wynosi poniżej 0,5 promila lub poniżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a kierowca spowodował jedynie stłuczkę, w której nie doszło u żadnego z jej uczestników do poważnych uszkodzeń ciała, jest to uznawane za wykroczenie. Informacje na ten temat można znaleźć w artykule 86 kodeksu wykroczeń. Kara za spowodowanie takiej kolizji będzie znacznie niższa. Szczególnie jeżeli nie ma żadnych poszkodowanych.

Czasem ustalenie stężenia alkoholu we krwi jest trudne dlatego, jeśli doszło do kolizji lub wypadku i sytuacja jest niejednoznaczna, wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika. Wiele osób zadaje sobie pytanie: Wypadek po alkoholu, czy grozi więzienie? Prawnik przeanalizuje zaistniałą sytuację i rozwieje wszelkie wątpliwości.

W Kancelarii Prawnej UBI IUS znajdziesz prawników, którzy zajmują się sprawami, takimi jak wypadki po alkoholu. Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług prawnych w Kancelarii UBI IUS w Lublinie.

TELEFON: 600 096 744

Kancelaria prawna UBI IUS Sp. z o.o.