Pozew o zachowek, jak obliczyć kwotę zachowku?
Zdarza się, że członkowie najbliższej rodziny spadkodawcy nie zostają uwzględnieni w jego testamencie. Mają oni wtedy prawo do zachowku i mogą dochodzić tego prawa na drodze sądowej, co w Polsce zdarza się stosunkowo często. Jak w możliwie najkrótszy i najprostszy sposób zdefiniować to, czym jest zachowek?
Można przyjąć, że jest to ta część wartości spadku określona konkretną kwotą pieniędzy, która przypadłaby w udziale spadkobiercy ustawowemu, gdyby w danej sytuacji miało dojść do dziedziczenia na mocy stosownej ustawy. Dlaczego przewidziano w przepisach obowiązującego w Polsce prawa taką możliwość? Chodzi o to, aby zabezpieczyć członków bliskiej rodziny spadkodawcy przed tymi zapisami w jego testamencie, które nie są dla nich korzystne.
Należy podkreślić, że zachowek może być tylko i wyłącznie kwotą pieniędzy. Uprawnione do jego otrzymania osoby nie mogą więc starać się o przekazanie im przedmiotu należącego do majątku spadkodawcy, części należącej do niego działki itp. Staranie się o zachowek nie jest możliwe tylko w kilku przypadkach. Chodzi tutaj m.in. o te osoby, które zostały wydziedziczone na mocy zapisów zawartych w testamencie oraz te, które sąd uznał za niegodne dziedziczenia.
Jak obliczyć kwotę zachowku?
Należy w tym celu poznać wartość całego spadku i dowiedzieć się przy tym, ile osób jest uprawnionych do odziedziczenia jego części. Przed rozpoczęciem przygotowań związanych ze złożeniem wniosku o zachowek warto jest zasięgnąć profesjonalnej porady prawnika. Kancelaria pomoże sporządzić wniosek i dopilnuje tego, aby spełnione zostały wszelkie formalności, jakie są w takich sytuacjach wymagane na mocy przepisów prawa. Trzeba pamiętać o tym, że błąd we wniosku oznacza, że procedura wydłuży się. Z pewnością każdemu starającemu się o zachowek zależy przecież na tym, aby potrwało to jak najkrócej.
Kolejna istotna informacja- kiedy minie 5 lat od chwili ogłoszenia zapisów testamentu lub 5 lat od dnia, w którym zmarł spadkodawca, automatycznie następuje przedawnienie i nikt już nie może starać się o zachowek.
Planujesz złożenie wniosku o jego przyznanie, ale obawiasz się tego, czy sam poradzisz sobie z tym zadaniem? Przeczytałeś o zachowku w internecie i zniechęcił Cię skomplikowany prawniczy język używany w artykułach dotyczących tego tematu?
Zadzwoń lub napisz do naszej kancelarii prawnej Ubi Ius. Wszystko dokładnie Ci wytłumaczymy, a następnie przystąpimy do sporządzenia stosownego wniosku bazując na uzyskanych od Ciebie informacjach dotyczących tej sprawy. Kontaktując się z prawnikiem z naszej kancelarii prawnej masz gwarancję tego, że zostanie Ci udzielona profesjonalna pomoc.