Jakie sprawy prawne i administracyjne załatwisz na stronie obywatel.gov.pl ? Koniecznie sprawdź nasz artykuł!

25.08.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Jakie sprawy prawne i administracyjne załatwisz na stronie obywatel.gov.pl ? Koniecznie sprawdź nasz artykuł!

Portal Gov.pl (https://obywatel.gov.pl/) to główny serwis polskiego rządu. Stanowi on centralną bazę cyfrowych informacji i usług państwa, która tworzona jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z całą administracją publiczną. Na portalu można znaleźć cenne materiały informacyjne, multimedialne i prasowe, a także katalog wszystkich usług, zawartych tam informacji i podmiotów administracji publicznej.

ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) to miejsce, w którym możesz załatwić wiele spraw w różnych urzędach online w dowolnym miejscu i czasie! Nie musisz już dostosowywać swojego rytmu dnia do godzin pracy urzędów.

Wszelkie wnioski podpiszesz za pomocą podpisu elektronicznych na bezpłatnym profilu zaufanym. Z usługi mogą korzystać wszystkie osoby, które mają numer pesel, konto na ePUAP, a także ma możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w Internecie. Jak to zrobić? Można tego dokonać na dwa różne sposoby.

  • Za pomocą bezpłatnego profilu zaufanego (eGo),
  • Za pomocą płatnego certyfikatu kwalifikowanego.

Jakie korzyści z tego płyną? Przede wszystkim: załatwisz bardzo wiele różnych spraw prawnych i administracyjnych bez wychodzenia z domu, będziesz mógł sprawnie i na bieżąco sprawdzać statusy spraw i wniosków, a także odbierzesz i wyślesz urzędową korespondencję.

Jakie sprawy prawne i administracyjne będziesz mógł załatwić za pośrednictwem tego portalu?
Dobrą informacją dla wszystkich jest to, że coraz więcej urzędów korzysta z platformy ePUAP, oferując usługi w tej przestrzeni. Jakie sprawy można załatwić za pomocą serwisu ePUSP.gov.pl?

  • Samorządy, wraz z urzędami gminy: złożysz w nich wniosek o własny dowód osobisty lub dziecka, zgłosisz utratę, zniszczenie dowodu lub prawa jazdy; będziesz mógł powiadomić urząd o sprzedaży samochodu,
  • USC (urzędy stanu cywilnego): uzyskasz odpisy aktów małżeństwa, urodzenia, zgonu lub też innych dokumentów, zgłosisz urodzenie dziecka,
  • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych): sprawdzisz, czy Twój pracodawca Cię ubezpieczył, a także to, jaką dostaniesz emeryturę, sprawdzisz swoje zwolnienia lekarskie i składki,
  • NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia): odbierzesz kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) przed wyjazdem za granicę,
  • US (urzędy Skarbowe): sprawdzisz swoje rozliczenia podatkowe, zgłosisz spadek lub darowiznę,
  • KRK (Krajowy Rejestr Karny): tu pobierzesz zaświadczenie o niekaralności,
  • UP (urzędy pracy): zarejestrujesz się, jako osoba bezrobotna i będziesz mógł korzystać ze szkoleń,
  • Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych: tu sprawdzisz swoje dane i dokumenty,
  • Inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne): zarejestrujesz działalność gospodarczą, złożysz wniosek o Kartę Dużej Rodziny, wyślesz pismo ogólne, gdy będzie brakowało formularza do załatwienia danej sprawy.

 

Źródła:
https://obywatel.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/gov/zalatwiaj-sprawy-urzedowe-przez-internet-na-epuap