Czy groźby są karalne?

09.09.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Czy groźby są karalne?

Groźby pod adresem innej osoby mogą być wypowiadane z różnych pobudek. Nie zawsze groźba ma na celu zastraszenie innej osoby, czasem jest to jedynie forma wypowiedzi, która pomaga np. w osiągnięciu porządku i dyscypliny.

Jako przykład takiej groźby można podać sytuację pana Tomasza. Sąsiad mieszkający jedno piętro wyżej codziennie urządzał imprezy, podczas których do mieszkania przychodziło wiele osób, muzyka była puszczana bardzo głośno, a goście zostawiali po sobie butelki i niedopałki papierosów na klatce schodowej. Imprezy u sąsiada pana Tomasza znacznie zakłócały ciszę nocną, przez co nie mógł on spać. Wielokrotnie prosił on sąsiada, aby nie urządzać imprez w środku tygodnia, jednak nie przyniosło to żadnych rezultatów. W końcu podczas kolejnej z imprez pan Tomasz bardzo się zdenerwował, że znowu jest zakłócana cisza nocna. Poszedł on więc do swojego sąsiada i zagroził, że wezwie policję i złoży skargę do właścicielki mieszkania, w którym mieszkał jego sąsiad. Sąsiad pana Tomasza uznał to za groźbę i złożył zawiadomienie o wystąpieniu groźby karalnej.

Groźba pana Tomasza pod adresem swojego sąsiada nie jest jednak groźbą karalną. Miała ona jedynie na celu przywrócenie ciszy w budynku. Z tego powodu zawiadomienie sąsiada na temat groźby karalnej zostało oddalone.

Czy groźby są karalne?

Jak widać, nie każda groźba jest karalna. Groźby są karalne wtedy, gdy polegają na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa zarówno na szkodę tejże osoby, jak i na szkodę innej, bliskiej jej osoby. Groźby karalne mogą występować pod postacią słów, gestów, SMS, telefonów, maili. Co więcej, groźby karalne mogą występować także w internecie, nawet jeśli sprawca nie zna adresata swoich słów. Grozić można nie tylko bezpośrednio, lecz także przez osoby trzecie. Groźby są karalne jednak tylko wtedy, gdy ich adresat potraktuje je poważnie i wzbudzą one w nim uzasadnione obawy spełnienia groźby.

Z taką sytuacją miała do czynienia pani Dominika. Rozstała się ona ze swoim partnerem Kamilem, a kilka miesięcy później zaczęła spotykać się z innym mężczyzną. Pan Kamil często nadużywał alkoholu i był już wcześniej karany. Podczas jednej ze swoich libacji bardzo się upił, po czym postanowił udać się do pani Dominiki. Gdy zastał ją w towarzystwie nowego partnera, zaczął grozić mu, że jeśli nie zostawi pani Dominiki, to go zabije, a także zdewastuje jego dom i samochód. Pan Kamil był bardzo impulsywny i nieprzewidywalny, dlatego pani Dominika z nowym partnerem przestraszyli się nie na żarty. Zgłosili więc całą sprawę do sądu. Pan Kamil dopuścił się przestępstwa groźby karalnej, dlatego został ukarany przez sąd.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której ktoś groził Ci lub Twoim bliskim, najlepiej od razu skontaktuj się z prawnikiem. Prawnik pomoże ustalić, czy kierowane do Ciebie groźby są karalne. Dzięki pomocy fachowca możesz szybko oskarżyć osobę, która dopuściła się przestępstwa, jakim jest groźba karalna. Pomagamy także osobom, które niesłusznie zostały oskarżone o groźbę karalną.

Zachęcamy do skorzystania z usług prawników w naszej Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie. Jeśli nie wiesz, czy groźby są karalne, postaramy się przyjrzeć Twojej sytuacji i udzielić trafnej odpowiedzi na to pytanie.

 

TELEFON: 600 096 744

Kancelaria prawna UBI IUS Sp. z o.o.