Powrót

Umowa dożywocia adwokat


W każdym momencie zespół wykwalifikowanej kadry chętnie udzieli wyczerpujących informacji, odpowiednich wskazówek i rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto, w każdym przypadku umożliwiamy Klientom wgląd we wszelakie poczynione działania oraz stwarzamy możliwość nadzoru nad postępami w sprawie.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

Prawnicy, adwokaci od spraw o umowę dożywocia

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników w sprawach o umowę dożywocia?

W obecnych czasach coraz częściej seniorzy starają się sami zadbać o swoją przyszłość i zabezpieczyć się na ostatnie lata swojego życia. W tym celu można skorzystać z prawa dożywocia ustanowionego w umowie dożywocia. Umowa dożywocia mówi o tym, że na nabywcę nieruchomości zostaje przeniesione prawo własności nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę nad zbywcą. Opieka ta może polegać na zapewnienie dożywotnikowi dachu nad głową, wyżywienia, odzieży, mieszkania, światła i opału. Jeżeli jest to konieczne, dożywotnik powinien otrzymać także odpowiednią pomoc, także w chorobie. W umowie dożywocia często jest też zawarte, że nabywca powinien wyprawić dożywotnikowi odpowiadający panującym zwyczajom pogrzeb.

Każdy dożywotnik może jednak zmodyfikować umowę dożywocia i dostosować ją do własnych potrzeb. Możliwe jest ustalenie w niej jedynie pewnej kwoty pieniężnej, która ma za zadanie zrekompensować wyżej wymienione obowiązki. Umowa dożywocia powinna być dokładnie przemyślana i skonstruowana, ponieważ jest to bardzo istotne, aby były w niej wypisane konkretne obowiązki nabywcy względem dożywotnika i zobowiązania dożywotnika względem nabywcy. W ten sposób można łatwo uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień oraz nieprzyjemności wynikających z innej interpretacji zapisów umowy przez jej strony.

Umowa dożywocia może wiązać nie tylko obce sobie osoby, czyli zbywcę i nabywcę. Może ona być ustanowiona także względem osób z rodziny oraz osób bliskich, takich jak rodzice, małżonkowie czy partnerzy. Umowa dożywocia może dotyczyć zarówno jednego, jak i kilku dożywotników naraz. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób umowa dożywocia została skonstruowana.

Czy możliwa jest sprzedaż nieruchomości obciążonej dożywociem?

Jest to możliwe. Nieruchomość może zostać ponownie zbyta i nie jest przy tym wymagana zgoda dożywotnika. Należy jednak pamiętać o tym, że nowego nabywcę nieruchomości również obowiązuje umowa dożywocia oraz jest on zobowiązany do poniesienia odpowiedzialności za zawarte w niej świadczenia.

Istnieje wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas zawierania umowy dożywocia. Z tego powodu podczas jej konstruowania warto skorzystać z pomocy wykształconej w tym kierunku, jaką jest adwokat. Adwokat pomoże w odpowiednim spisaniu umowy dożywocia i zawarciu w niej wszystkich niezbędnych kwestii. Jeśli potrzebujesz pomocy w spisaniu dokumentu, jakim jest umowa dożywocia, adwokat z UBI IUS chętnie Ci w tym pomoże. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Prawną.

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!