Jazda po alkoholu co grozi?

10.09.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Jazda po alkoholu co grozi?

Jazda po alkoholu jest bardzo niebezpieczna i stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Alkohol jest bowiem substancją, której spożycie znacznie wpływa na obniżenie koncentracji, zaburzenie poczucia odległości oraz spowolnienie czasu reakcji. Powoduje to, że osoba po spożyciu alkoholu nie jest w stanie prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego nawet wtedy, gdy wydaje jej się, że jest inaczej. Osoby po spożyciu alkoholu znacznie częściej powodują wypadki na drodze, dlatego należy zrezygnować z jazdy, jeśli jest się pod wpływem.

Kiedy popełniamy przestępstwo, a kiedy ma miejsce wykroczenie?

Dawka graniczna alkoholu we krwi to 0,5 promila lub 0,25 mg w wydychanym powietrzu. Jeżeli ilość alkoholu we krwi jest mniejsza, prowadzenie pojazdu mechanicznego na drodze ogólnodostępnej jest jedynie wykroczeniem. Jeżeli natomiast kierowca ma we krwi 0,5 promila lub więcej, jazda po alkoholu staje się przestępstwem. Należy jednak pamiętać, że te zasady dotyczą prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, czyli po drodze ogólnodostępnej. Jeśli osoba pijana jedzie np. rowerem — również popełnia wykroczenie.

Warto także wspomnieć, że jeśli po spożyciu alkoholu dojdzie do wypadku, wymierzona kara dla kierowcy będzie znacznie wyższa.

Więcej na temat spraw karnych: https://ubi-ius.pl/zakres-spraw/prawo-karne/

Jazda po alkoholu — co grozi?

Sama jazda po alkoholu, nawet jeśli nie doszło do żadnego wypadku, jest przestępstwem. Popełnienie takiego przestępstwa jest zagrożone wysokim mandatem lub karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Co więcej, prowadzenie pojazdów mechanicznych po alkoholu może wiązać się także z otrzymaniem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Zakaz prowadzenia pojazdów może mieć długość od 1 roku do 15 lat. Może być to szczególnie problematyczne wtedy, gdy osoba, która otrzymała taki wyrok, potrzebuje prawa jazdy do wykonywania swojego zawodu lub dojazdu do pracy. W takim wypadku najlepiej skorzystać z pomocy prawnika, który postara się o jak najniższy wyrok kary dla osoby, która prowadziła pojazd po alkoholu.

Wykroczenie, jakim jest prowadzenie pojazdu, mając we krwi poniżej 0,5 promila alkoholu, jest natomiast zwykle karane mandatem. Taki mandat zwykle wynosi do 500 zł. W przypadku popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda po alkoholu, kierowcy może też grozić kara w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata.

Co zrobić, jeśli popełniło się przestępstwo, jakim jest jazda po alkoholu?

Jeśli doszło do podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, warto od razu skontaktować się z dobrym prawnikiem. W takich sytuacjach zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Prawnej UBI IUS. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu udzielimy kompleksowej pomocy w sprawach, takich jak jazda po alkoholu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co grozi za jazdę po alkoholu, skontaktuj się z naszymi prawnikami. Z chęcią przyjrzymy się Twojej sytuacji i udzielimy indywidualnej porady prawnej.

Masz pytania, skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

E-MAIL
pomocprawna@ubi-ius.pl