Jak odwołać darowiznę?

17.08.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Jak odwołać darowiznę?

Darowizna jest rodzajem umowy prawa cywilnego. Jej celem jest nieodpłatne przysporzenie różnego rodzaju korzyści osobie obdarowanej. W wyniku darowizny dochodzi do wzbogacenia się osoby obdarowanej kosztem dorobku darczyńcy. W Polsce przepisy, które dotyczą wszystkich kwestii związanych z udzieleniem lub otrzymaniem darowizny, są spisane w księdze trzeciej Kodeksu cywilnego.

Należy podkreślić jednak, że darowizna jest umową pomiędzy darczyńcą oraz osobą obdarowaną. Umowa ta zobowiązuje darczyńcę do świadczenia na rzecz obdarowanego ze swojego majątku. Świadczenie, do którego zobowiązuje się darczyńca, może być w postaci pieniężnej, lecz darowizną mogą być także np. nieruchomości lub rzeczy. Darowizna może także polegać na zwolnieniu z długu, a nawet na ustanowieniu służebności. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

W pewnych przypadkach dochodzi jednak do sytuacji, w której darczyńca z różnych powodów chce odwołać darowiznę. Jest to możliwe w niektórych przypadkach, dlatego warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z takiej opcji. Do odwołania darowizny może dojść wtedy, gdy darczyńca złoży odpowiedni wniosek.

Odwołanie darowizny może mieć miejsce tylko wtedy, gdy między darczyńcą a obdarowanym zaszły istotne zmiany stosunków. W przypadku, kiedy umowa darowizny została podpisana, jednak nie doszło jeszcze do jej faktycznego wykonania, istnieją dwa przypadki, w których można ją odwołać. Pierwszym z nich jest sytuacja, w którym znacznie pogorszył się status materialny darczyńcy, np. w wyniku choroby, utraty pracy, uszczerbku na zdrowiu lub innego wypadku. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia doszłoby do przypadku, w którym darowizna stanowiłaby istotny ciężar finansowy dla darczyńcy i wystąpiłyby problemy z jego własnym utrzymaniem, darowizna może zostać odwołana.

Drugim przypadkiem, w którym można odwołać darowiznę zarówno wtedy, gdy nie doszło jeszcze do jej wykonania, jak i w momencie, gdy została ona wykonana, jest sytuacja, w której zaszła rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanej osoby. Sąd unieważni darowiznę także w szczególnych przypadkach, w których doszło do agresji wobec darczyńcy lub poniżenia jego godności. Do takiej sytuacji doszło na przykład w przypadku jednej z klientek kancelarii, pani Grażyny. Pani Grażyna postanowiła darować swojej córce działkę wraz z domem. Po kilku miesiącach złamała jednak nogę i wymagała pomocy w zakupach oraz nie miała wystarczająco pieniędzy na rehabilitację. W związku z tym zwróciła się o pomoc do swojej córki. Córka odmówiła jednak pomocy pani Grażynie, ponieważ twierdziła, że nie ma na to pieniędzy ani czasu. Była to rażąca niewdzięczność wobec matki, dlatego pani Grażyna postanowiła odwołać darowiznę. Sprawa skończyła się pomyślnie dla pani Grażyny, ponieważ udało się to zrobić skutecznie.

Wiele osób, które znalazły się w podobnej sytuacji do pani Grażyny, zastanawia się, jak odwołać darowiznę. W celu odwołania darowizny konieczne jest złożenie obdarowanemu odpowiedniego oświadczenia przygotowanego w formie pisemnej. Takie oświadczenie zobowiązuje osobę obdarowaną do zwrotu darowizny. Czasem jednak obdarowany z różnych powodów nie chce dobrowolnie zgodzić się na oddanie darowizny. W takiej sytuacji, jeśli darczyńca mimo wszystko chce odzyskać swoją własność, powinien wkroczyć on na drogę sądową. Sąd w takiej sytuacji rozpatruje dany przypadek i stwierdza, czy odwołanie darowizny ma faktyczną podstawę prawną. Jeżeli doszło do rażącej niewdzięczności osoby obdarowanej, sąd z powrotem przeniesie prawo do darowanej rzeczy lub majątku na darczyńcę. Jeśli jednak sąd stwierdzi, że nie doszło do sytuacji, w której można odwołać darowiznę, wniosek taki zostanie oddalony.

Jeśli poszukujesz prawnika, który odpowie na pytania, takie jak „Jak odwołać darowiznę?” skontaktuj się z Kancelarią Prawną UBI IUS w Lublinie. Pomagamy zarówno darczyńcom, którzy chcą odwołać darowiznę, jak i obdarowanym, którym bezpodstawnie taką darowiznę odwołano. Wytłumaczymy wszelkie kwestie prawne związane z umową darowizny i pomożemy w pomyślnym rozwiązaniu sprawy. Zachęcamy do skorzystania z naszej profesjonalnej pomocy prawnej w Kancelarii UBI IUS w Lublinie.